Број до десет и диши дла-бо-ко…

Фејсбук статус: Тања Мицков Во ГТЦ сме, шетаме и гледаме што уствари останало од него, три девојчиња пеат и свират, милина, син ми им се придружи со негова кореографија. Се појавува една сељондра и почнува да вика во движење-”Шо не идете да копате, пичка ли ви матер, да в...

Требење никулци

Фејсбук статус: Светлана Сеси Камџијаш Од многуте невидливи зрна во нас, што тлеат со различни песни, да просееме … Со кое сито? - Надворешните цветови се слика на нашата внатрешна чашка, која овие денови, кога сЕ цвета, треба да се наполни P.s. Според мит...

Фчерашни Новости – Епизода 19 (Видео)

Доколку не ги гледавте Фчерашни Новости, еве ви ги овде…сервирани на тацна Следете ги Фчерашни Новости на:  Фејсбук , Инстаграм  и Јутјуб 

Д-р Неле Карајлиќ, – гостин на „Арс Ламина“ на Саемот на книгата 2017

Специјален гостин на Скопскиот саем на книгата е екс-ју легендата д-р Неле Карајлиќ. Тој ќе гостува во среда, на 5 април, во Промотивниот центар, со почеток од 18 часот, по повод промоцијата на неговата автобиографија „Фајронт во Сараево“ на македонски јазик, преведена од Снежана...

Бабо, ова е “Луј Витон”, а не торба за на пазар!

Објаввта на социјалната мрежа во Тајван стана сензација на интернет откако корисникот открил дека неговата баба брендираната ташна која и ја поклонил ја користи во сосема погрешни цели – за намирници од пазарот, пишува BBC. Една баба Кинезите не се сетив дека нејз...

Ивана и Ману се вратија дома!

По четиригодишно патување околу светот со мотор, Ивана Чолаковска Торес и нејзиниот сопруг Ману Торес денеска пристигнаа во Скопје околу 14 часот напладне. Како што беше најавено, на плоштадот Македонија беше организиран свечен пречек каде и официјално беше означен крај...