Почина диригентот Саша Николовски-Ѓумар

Тој беше роден во Битола во 1966 година. Факултетот за музичка уметност на отсекот за музичка теорија и педагогија го завршил како најдобар студент на генерацијата. За време на студиите, се запишал и на отсекот за композиција и за диригирање, на кој дипломирал со највисоки почести, диригирајќи ја Вердиевата опера „Травијата“ во Македонската опера и балет.
Во 1999 година магистрирал со највисоки оцени на Академијата „Панчо Владигеров“ во Софија, каде што учел оркестарско диригирање со Васил Казанџиев и оперско диригирање со Боби Хинчев.
Од 1998 година на Факултетот за музичка уметност предаваше хорско и оркестарско диригирање, оперско студио и група предмети од областа на диригирањето.
Саша Николовски-Ѓумар ја предводеше и македонската филхармонија во Македонскиот народен театар за Божиќниот концерт на 7 јануари.
  • Скопје, 14 јануари, 2017 (META
Посетено 2.675 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

GG Bond & Hatching Episode Full

AnimeFLV: Shouji Li de Huanxiong Xiao Zhen anime episode 20 online free at https://animeflv.uk anime websites

KissAnime: Alderamin on the Sky (Dub) anime episode 13 online free at https://kissanime.mx kissanime official site

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Metal-archives: https://www.metal-archives.com/users/gogoanimebe

Wefunder: https://wefunder.com/gogoanimelol