Шарени каменчиња на езерото Мекдоналд

sareni-kamencinja_majkatiitatkoti
Во Националниот парк Glacier (САД) има повеќе од 700 езера со кристално бистра вода. Ниските температури на водата го спречуваат растот на планктоните, но во паркот Glacier не е необично да ги видите деталите на дното на езерото длабоко и до 10 метри.
Еден од највпечатливите карактеристики на некои од овие езера е присуството на шарени камчиња под површината на водата и на брегот. Едено од најпознатите езера со “обоени камчиња е езерото McDonald кое се наоѓа на западната страна на паркот. Исто така е најголемо, најдолго и најдлабоко езеро во Националниот парк Glacier.
Боја на камењата ја утврдува  присуството или отсуството на железото, а тоа е широко распространета низ целиот парк Glacier,  настанат во различни епохи.

sareni-kamencici-1

sareni-kamencici-2

sareni-kamencici-3

baner-igor-forza
sareni-kamencici-4

sareni-kamencici-6

Посетено 331 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

AnimeKisa: Capricorn anime episode Full online free at https://animekisa.in anime stream

KissAnime: Gargoyle of Yoshinaga House anime episode 13 online free at https://kissanime.mx anime websites

https://animepahe.cc anime websites

Website https://animefreak.ws: Watch The Heroic Legend of Arslan (Dub) animefreak Episode 25 vinland saga animefreak

Tldrlegal: https://tldrlegal.com/users/kissanimemx

Gogoanimebe mystrikingly: https://gogoanimebe.mystrikingly.com/