Пилешки ќофтиња со сирење и кашкавал

Пилешки ќофтиња сирење кашкавал рецепт јадеме.мк
Многу зачини, мелено пилешко месо и неколку врсти кашкавал ви се потребни за вкусните пилешки ќофтиња со сирење и кашкавал.
Состојки:
Мелено пилешко месо – 500 гр.
Кромид – 2 лажици
Лук – 2 чешниња
Кравјо сирење – 1/4 шолја
Моцарела – 1/4 шолја
Пармезан – 1/2 шолја
Кечап – 3 лажици
Лист од босилек – 1 лажица
Лист од магдонос – 2 лажици
Солени крекери – 2 парчиња
Јајца – 2
Инструкции:
Чекор 1:
Во голем сад измешајте го меленото пилешко месо со исечканиот кромид, издробениот лук, свежото сирење, исечканата моцарела, половина од изренданиот пармезан, кечап, исечканиот босилек, сушениот магдонос и изматените јајца.
Чекор 2:
Смесата добро измешајте ја со раце додека сите состојки не се соединат, а потоа обликувајте го ќофтињата.
Чекор 3:
Ќофтињата поминете ги низ остатокот од пармезанот и трошките од крекери. Печете на загреано масло на среден до силен оган додека ќофтињата не добијат златно-кафеава боја од сите страни.
Повеќе рецепти на Jademe.mk
Посетено 1.943 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!