Обожавам зборлести луѓе

[fblike]besilka_majkatiitatkoti
„Еј како си?“
-ме праша еден познат на улица
„таман…а ти?“
„а бе знаеш како е, на работа
бла-бла-бла…..“
После 45 минути монолог ми продолжува
со дечкото на ќерка му,
па после пола саат
менува тема па збори за гео-политичката
состојба во светот.
Тргнав да си одам
„а бе каде? само што почнав“
„да бе знам, слободно збори си,
одма се враќам“
Тоа беше 2009-та
во 2012та поминав по истата улица
го гледам уште си збори, не се помрднал од место
„во право си се што кажа, а со здравје како си?“- го прекинав
Пак почна бла,бла…..
Денес поминав еве го уште збори
„а не те прашав за кого гласаше?“ – тивко, на увце го прашав
И пак бла-бла….
Највероватно ќе се вратам во 2016-та
да го прашам дали си купил гробно место во Бутел,
мислам дека тоа ќе биде последното прашање.
Обожавам зборлести луѓе, ама не мора баш
на улица да ме гњават.
Посетено 2.399 пати

4Anime 4anime app: Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 2 (https://4anime.biz/m/ggVk/ep-2)

GoGoAnime ahiru no sora gogoanime: Watch Boku no Hero Academia 5th Season Episode 2 (https://gogoanime.be/m/MNgP/ep-2)