Карантински песни на Јовица Ивановски – Теретанки

Самит на целулит.
Средовечни стрини со стрии.
Прска како кога се пржат чварки.
Тони сало во безуспешна борба да си
ја повратат младешката мускулатура.
По една справа за секој дел од телото.
Испарува дебелината, се топат образите.
Успеваат само најупорните, но сега
изгледаат збрчкани како шар пеи.
Сеедно, важно се ослабени.
Теретаната некогаш е костур на
слабеењето, некогаш само мала
предигра кон лифтингот.
Сеедно, во неа треба да се влезе
со леснотија, а да се излезе
без тешкотија.

27.03.2020

Првата песна може да ја почитате ТУКА

Посетено 321 пати

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Website https://kissanime.mx: Watch No Doubt In Us kissanime Episode 13 kissanime official website

https://gogoanime.be nisekoi gogoanime

https://wcostream.cc wcostream we bare bears

Draft blogger: https://draft.blogger.com/u/5/profile/16949369864151488756

Lifeofpix: https://www.lifeofpix.com/photographers/animefreakws/