Исчезнатата Гитара На Џон Ленон Продадена За 2.4. Милиони Долари

[fblike]Исчезна во далечните 60-ти години

Lennon

Акустичната гитара на легендарниот Џон Ленон на која одсвирил
некои од најпопуларните хитови, беше продадена на аукција
за 2.4. милиони долари
Beatles Gear Ultimate
Станува збор за моделот на гитарата J-160E Gibson која Џон Ленон ја купил во Ливерпул и токму на не настанале песните како Love Me Do, Please Please Me, I Want to Hold Your Hand и From Me to You. Гитара исчезна во 1963 година во лондонскиот парк Finsbury за време на новогодишната ноќ и оттогаш и се губи секаква трага.
Неодамна на пронајдената гитара и е утврдена веродостојноста, а експертите ја проценија на 600-900 илјади американски долари. Сепак, минатиот викенд на аукцијата е продадена за речиси 2 и пол милиони долари. Како што обично бива со познатите музичари, секое нивно парче,  да станува збор за албум, слики или било што друго што им припаѓало денес има голема вредност. Да се ​​потсетиме, неодамна беше продадена на аукција првиот договор на оваа група за точно 93.000 $, а потоа и на гитарата на Пол Макартни со што уште еднаш докажа дека популарноста на оваа група ќе биде вечен.
[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=ws6ArTBsXSA[/youtube]
Посетено 594 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!