Филмот “La La Land” апсолутен победник на 74. доделување на наградите „Златен глобус“

Кој славеше синоќа во Лос Ангелес?
Film "La La Land" apsolutni pobjednik 74. dodjele nagrada "Zlatni globus"
Синоќа се одржа 74. доделување на Златен глобус, а
највеќе награди собра филмот “La La Land”
Филмот “La La Land” го собори рекордот со освојување награди дури во седум категории – за најдобар филм во категоријата мјузикл, за најдобра режија и сценарио Damien Chazelle, за најдобра музика, најдобра песна и најдобар глумец Ryan Gosling и актерка Emma Stone во категоријата мјузикл.
Наградата за најдобар филм во категоријата драма ја доби филмот “Moonlight” на Berry Jenkins, за најдобар анимиран филм “Zootopia“, а за најдобар странски филм “Elle” на режисерот Paula Verhoeven. Наградата за најдобар актер ја доби Casey Affleck за улогата во филмот “Manchester By The Sea“, за најдобра глумица Isabelle Huppert за улогата во филмот “Elle“. За најдобри споредни улога, наградите ги освоија Viola Davis за филмот “Fences” и Aaron Taylor-Johnson  за “Under The Cover Of Night“. За најдобра драмска ТВ серија прогласена е серијата “The Crown“, за комедија “Atlanta“, а најдобар ТВ филм “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story“. Наградата Cecil B. DeMille за животно дело ја доби Meryl Streep.
Кој друг славеше на 74. доделување на наградите Златен глобус синојка во Лос Анџелес можете да дознаете  на официјалната страница на  Златен глобус.
Emma Stone
Emma Stone

 

Casey Affleck
Casey Affleck

 

Viola Davis
Viola Davis

 

Isabelle Huppert i Paul Verhoeven
Isabelle Huppert и Paul Verhoeven

 

 

 

Aaron Taylor-Johnson
Aaron Taylor-Johnson

 

Meryl Streep
Meryl Streep 

baner-igor-forza

 

Посетено 274 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!