Нека ни е Марта светла и плодна!

baba marta
Бело и Црвено. Белата: симбол на светлината, потполноста, сонцето, машкиот принцип; и црвената – страста, крвта, раѓањето, плодноста, креативноста, женскиот принцип. Заедно прават мартинка: плетенката што ја означува годината, за да биде светла и плодна. Март е новото будење, обединување, пупки, бои, мириси. И пак ќе речам : од кај на кај Марта да е баба нa тoлку цветaње? Нека си има девет ума, превртливоста е типична за женскиот принцип…

Посетено 3.370 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

Website https://animeflix.nl: Watch Dragon Ball: Super Saiya-jin Zetsumetsu Keikaku (Dub) animeflix Episode Full anime stream

Animepahe: Sunny Ryoko! You Were There in a Dream anime episode Full online free at https://animepahe.cc watch anime free

Watch anime online for free at AnimeFreak one piece animefreak

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Pantip: https://pantip.com/profile/6596808#topics

Question2answer: https://www.question2answer.org/qa/user/kissanimemx