Жан Митрев: Вечерата ми е прв оброк

[fblike]Донесов диетолог од Германија за да ги едуцира готвачите од „Александар Палас“

filip vtori
[quote align=”center” color=”#999999″]Наместо т.н. здрав и скап лосос, јадете ослиќ, а од месо, најздраво е зајачкото. Наместо домати во зима и сланина во лето, вратете и се на традицијата и јадете сезонски продукти како што јаделе нашите претци. Тоа е формулата за здрава исхрана наместо бесполезните и штетни диети, вели доктор Жан Митрев во интервјуто за Арт кујна.[/quote] rucek-so-dr-Mitrev-1-majkatiitatkoti

Во вашата нова болница „Филип Втори“ која ги отвори своите врати за пациентите на 1 март годинава, освен врвни здравствени услуги, имате и ресторан кој е од неодамна отворен и за надворешни лица. Може ли да ни кажете повеќе за идејата и наменета на овој концепт? 
– Од самиот почеток кога ја отворивме болницата „Филип Втори“ ми се јави проблемот врзан со исхраната на пациентите. Уште на стартот потпишав договор со во тоа време најмодерниот хотел „Александар Палас“, но веднаш се соочив со еден голем проблем а тоа е неквалитетот на храната во однос на пациентите. Имено, едно е да се прави храна за гости во хотелите, а сосема друго е да се готви за пациенти. Преку оваа не можев да поминам лефтерно. Донесов диетолог од Германија за да ги едуцира готвачите од „Александар Палас“ за готвење за пациенти, потоа ги доведов сите готвачи во болницата за да видат што значат такви пациенти, какви се нивните потреби кога се наоѓаат во таква состојба и слично, но сето тоа некако тешко одеше. Секогаш си велев дека ако некогаш ја направам болницата која во мојата глава постоеше уште пред 20 години, ќе направам сигурно и кујна која ќе ја организирам во интерес, пред се, на пациентите, а потоа и на персоналот. Сега главен муштерија во ресторанот се вработените кои имаат бонус за исхрана тука, за да се зголеми конфорот и квалитетот на работните услови. Се што имаме на менито се прави тука, па дури имаме и мајстор за пецива и бурек, и се е контролирано. Има можности и за посета од  надворешни гости, но и за кетеринг кој веќе ги имаат користено повеќе фирми, и сите се задоволни од квалитетот.

rucek-so-dr-Mitrev-2-majkatiitatkoti

Колкав персонал го опслужува сега ресторанот?
[button color=”#ffffff” background=”#0fa524″ size=”large” src=”http://artkujna.mk/zhan-mitrev-vecherata-mi-e-prv-obrok/”]Во продолжение прочитајте го целото интервју за арт кујна[/button]
Пред да продолжите со интервјуто за арт.кујна погледнете го видеото подолу

Извор
LOGO-ART-KUJNA-300x66

baner-igor-forza

Посетено 9.040 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!