РОМАН ПАПАДИМИТРОВ

[fblike]utrinsko kafe baner CRN tenokKIMBO LOGO banner
Роман Пападимитров - Томба
Роман Пападимитров – Томба
Сакам денот да го започнам со кафе, голема шоља јако турско(или за некој познато како македонско, српско, грчко и сл.) средно. Најмногу сакам кога од сабајле ќе се осети мирисот на кафе во куќата, има посебна убавина, Најслатко ми е кога го пијам наутро во двор, посебно во пролет, сонце, мир и тишина. Добра комбинација е утринско кафе со жестица или амаро(илити црногорско, кафе и чашка домашна ракија) Бидејќи кафето е синоним за друштво, пријателство, уживам и кога го пијам со убави и позитивни луѓе. Espresso пијам во текот на денот и тоа она право италијанско каде што го има и кај оној што знае да го напраи( на пример Чеде-Malibu) во Бугати бистро, а  секако посебен момент е како ќе ти го послужат, во тацна со бакарен филџан и ѓезве(босанско) е посебна лепота и уживање. А тоа кој/која и со каков осмех ќе те послужи, е последниот чин во уживањето. Епа сега, наздравје кафица…уживајте!
Посетено 1.229 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!