Нутритивна Вредност На Ајварот

[fblike]nutritivna-vrednost-na-ajvarot

Ајварот има голема калорична вредност и уште поголема вкусна вредност, но многу разочарува нутритивната вредност на овој производ. Витамините и минералите не опстојуваат кога се долготрајно термички обработувани на високи температури.
Црвената пиперка – главната состојка на ајварот, сама по себе е многу здрав зеленчук. Црвените пиперки во себе содржат многу Витамин Ц, кој покрај антиоксидативното својство во организмот, помага во апсорпцијата на железо. Црвените пиперки исто така се одличен извор на Витаминот Б6 и магнезиум.

Но дали сите овие витамини и минерали остануваат по долготрајната термичка обработка кога правиме зимница?

Целиот текст можете да го најдете и прочитате ТУКА
Посетено 1.715 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

Website https://animebee.to: Watch Once a Hero animebee Episode Full dubbed anime

Watch Fate/kaleid liner Prisma☆Illya 2wei!: Mahou Shoujo in Onsen Ryokou Episode Full

Watch Legend of Lemnear (Dub) Episode Full

4Anime: TROPICAL-ROUGE! PRETTY CURE anime episode 28 online free at https://4anime.biz animes online

Findery: https://findery.com/gogoanimelol

Zoimas: https://www.zoimas.com/profile/gogoanimebe/about