Интерактивен Вебсајт За Пасоши Од Цел Свет

[fblike]www.passportindex.org
Passport-websitepocetna_majkatiitatkoti

 

На интереснот веб-сајт Passportindex можете да најдете било која патна исправа од светот и да дознаете на кои држави не им требаат визи за влез во друите земји.

makedonski pasos_majkatiitatkotiНа пример, Македонија се наоѓа на 33-то место според “моќта на пасошите”, а тој број ја покажува состојбата на нашата земја, според која во колку земји во светот не ни треба виза. Во истата група се најде и Чиле, а на прво место, сосема очекувано се наоѓаат САД и Велика Британија.

На задниот дел од листата се Соломонови Острови, Бурма, Јужен Судан, Сао Томе и Принсипе и Палестина, а граѓаните на овие држави имаат безвизен режим за само 28 земји.
Сите други земји, можете да проверите на веб страната www.passportindex.org
Посетено 665 пати

Watch Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode Preview at AnimeHeaven animeheaven dragon ball

Fairy Tail (Dub) (https://animefreak.ws/m/abqA) Episode 175 at AnimeFreak one piece animefreak