Елегии за еден студентски дом 

Елегии за еден студентски дом

Кога фанеш по Иво Лола Рибар
од кај Алумина за накај Хром
од десно ќе видеш една сива авра
Гоцета Делчев – студентски дом
У него седат деца шо немат
да платат стан у Аеродром
ногу ги е гајле, имат екипа
цел ден си се праат лом.
Мензата грме, харана им спрема
некој лепрозен гастроном
шо има веза, цревата са отпорни
и на преплет и на карцином.
Од толку влага по тие соби
се раѓат деца со Даун-синдром
Иди у вецето, промочај се малце
и пренеси некој модерен хромозом
Колку шо има коњи доле у управата
сто посто нема толку на хиподром
бонската празна, а и бонови нема
одма се осеќаш како просечен ром.
Владата дреме, куро и чуе
пијат шампањац и мезат си сом
ништо другари, не се секирајте
у шампон од коприва не удара гром.

Посетено 924 пати

Website https://animekisa.in: Watch Harvest Festival animekisa Episode Full animes online

AnimeFreak: Ishida & Asakura anime episode 12 online free at https://animefreak.ws anime

Website https://aniwatch.pro: Watch Once Upon a Time... Life aniwatch Episode 26 watch animes

Website https://animebee.to: Watch Tachiguishi Retsuden animebee Episode 2 gogoanime

Recordsetter: https://recordsetter.com/user/gogoanimelol

Hub docker: https://hub.docker.com/u/animeflixnl