Еколошка

gjubre-pocetna_majkatiitatkoti

.
Отпадоци од луѓе,
цел град е полн со нив.
Славеници на неумереноста
кои зад себе оставаат видливи
траги од изарчени задоволства –
или, што би се рекло, гомненици.
Да беа од добиток ќе можеше
да послужат како ѓубриво.
Ѓубриња со мозочни депонии.
Нешто со што ни уличните
чистачи не можат да се справат.
Грижи се за светот ко за твојот двор! –
нè учеа на времето постарите.
Во меѓувреме со појавија некои
други постари и други млади.
Ѓубрето двојно се натрупа,
но тоа речиси никој
не го забележува.

Посетено 251 пати

AnimeFreak: King of Prism by Pretty Rhythm anime episode Full online free at https://animefreak.ws watch anime

Website https://gogoanime.be: Watch Perrine Monogatari gogoanime Episode 53 gogoanime haikyuu to the top

Watch anime online for free at AniWatch aniwatch me

Website https://kissanime.mx: Watch No-Rin (Dub) kissanime Episode 12 black clover kissanime

Kit: https://kit.co/animeflixnl

Spreaker: https://www.spreaker.com/user/14761012