Големи тајни и професионални совети за уредување на модерен стан со стил

stan-ureduvanje-1
Последните глобални истражувања откриваат дека луѓето сè повеќе живеат во помали домови, кои најчесто се движат од 45 до 60 метри квадратни. Токму поради тоа научниците откриваат дека луѓето се повеќе се прашуваат како да го направите просторот организиран и добро декориран. Поради тоа споделувањето на идеи е од големо значење со цел да се најде инспирација и добро да се адаптира просторот во кој живеете. Многупати сме се увериле како малиот простор може да ни овозможи навистина многу доколку знаете да дојдете до вистинското решение.
saem-za-mebel-1
Меѓународниот Саeм за Мебел (22-ри до 27-ми март) кој без конкуренција е најпосетуваниот саем во нашата држава и притоа привлекува големо внимание во регионот е одлично место каде што граѓаните имаат најголем избор за да го одберат своето омилено парче мебел, но и да ги дознаат глобалните трендови и вистинските решенија. На овогодинешниот Саем за Мебел, ќе се случува вистинско уживање за сите оние кои ќе дојдат да си купат нешто за дома, дворно место или канцеларија од 400-те странски и домашни изложувачи кои имаат понуда од 10.000 иложени парчиња на мебел и сето тоа за прв пат во рекордни 11 саемски хали.
Ова се професионалните совети кои ќе ви го разубават домот со помош на ентериерот и ќе ви го олеснат животот.
– Вашиот мебел нека биде мултифункционален, всушнот едно парче мебел треба да има повеќе намени. На пример, клуб масичката да има фиоки, гарнитурата во дневна соба да може да се спушт, а масичката и столиците можат да собираат кон ѕидот. Користете мебел што може да послужи и како кревет за спиење. Кујната направете ја со вградени полици кои што се идеални за малечка кујна
– Пуштете светлина! Освен големи прозорци, пожелно е да имате и доволно високи лапми кои ќе ја насочуваат светлината кон горе. Не заборавајте на ќошевите. Ако тие се темни, животниот простор ќе ви изгледа помал. Идеално искористете ги високите ѕидови во домот и осветлете ги со цел да дојдат до израз.
– Користете едноставни бои. Шаренилото само ќе го смали вашиот простор. Секогаш одберете ги основните неутрални бои на кои можете да додадете детали во поживи бои, за да го направите просторот поинтересен. Сепак, не заборавајте да си поиграјте си со текстурите. Разиграјте го просторот со интересни мотиви. На пример, дијагонален дизајн на тепихот е добра идеја. – Огледалата прават чуда во мал простор. Поставете ги така што ќе рефлектираат нешто што е вредно да се гледа, а притоа вашиот животен простор ќе изгледа многу поголем.
– Доколку сакате максимално да го искористите просторот предвиден за плакар, а притоа да постигнете и идеално естетско решение, изборот ќе гласи “вграден плакар по мерка со лизграчки врати”, кој често се среќава и под името “американски плакар”. Овие плакари се идеално решение кога станува збор за фиксен (неподвижен) плакар. Тие исклучително функционално можат да се вклопат во секој простор во домот, како во остава, така и во дневна соба.

stan-ureduvanje-5stan-ureduvanje-4stan-ureduvanje-3stan-ureduvanje-2

*Промотивен текст
Посетено 2.091 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!