Секој ден

[fblike]Секој ден во годината е нечиј
роденден или парастос.
Годишнина од свадба и од масакр,
од првата средба со љубената
и од катастрофален земјотрес.
Љубилеен или крвав, ден за
одбележување или одложување,
за парада или за црнина.
Годишнина од Дарвиновата теорија
или од освојување туѓа територија,
од независноста на Македонија
и од бомбардирањето на Герника,
од линчување деспоти, тирани,
и од ослободување од пранги,
од првата песна на Битлси
и од убиството на Џон Ленон.
Секој ден има свој верски прекар,
и секој ден е светски ден на нешто.
А ги има 365 денови во годината.
И секој ден е убав, неповторлив –
oсобено кога го минувам со тебе.
Мене секој ден ми е светски
ден на тебе.
Посетено 338 пати

Watch Sword Art Online Alternative: Gun Gale Online - Refrain (Dub) Episode Full

Watch Anime on Ads-free Website Animekisa

Deadman Wonderland: The Red Knife Wielder (Dub) (https://animeflix.nl/m/0Mlk) Episode Full

AnimeDao: Date A Live II anime episode 10 online free at https://animedao.nl knights and magic animedao

Vi gravatar: https://vi.gravatar.com/animefreakws

Animefreak-73 webselfsite: https://animefreak-73.webselfsite.net/