Само на пцовки и лепење плакати мислам

jas ok ti okПрошлиот вторник мозокот ми
работеше 300 на саат, ќе пукнев па
отидов кај првиот психијатар, некој Фројдист
Му го кажав проблемот
„Види овака Зоране , проблемот е што си
многу интимен со мајка ти“
„Не докторе , нема шанси“
„еј нема?.. ај сети се“
„Па добро, понекогаш ја силувам
кога сум пијан ама во тоа нема некоја интимност“
„Аууу, не чини тоа, не смееш мајка ти да ја силуваш“
„Па што да правам?“
„А да силуваш некоја друга?“
„Како да не , па да ме пријави“
„Да, во право си..силувај некој предмет по дома, може?“
Го послушав.
Прво го силувава казанчето во ВЦ ама
по грешка пуштив вода..едвај се спасив
После го силував тостерот ама заборавив да го исклучам
Се испогорев..сега ми е цел во „коцкици“
Ништо, отидов на друга психијатар, не знам што
му е специјалност ама пред влез секогаш има
паркирано жолто југо
Ме тераше да дишам длабоко, да жмурам и да
мислам на нешто позитивно, убаво
Жмурам и мислам,мислам… се насмеав
„Готово? ..на што мислеше?“
„На Аушвиц“
„Е што има убаво во тоа?“
„П им пуштија калорифери да се стоплат
додека чекаа ред за
гасна комора… не знаете колку беа среќни“
„Ај бегај, ти си неизлечив“-ме избрка
Дојде и петок, сега мозокот ми е 400 на саат,
Морам под итно да најдам решение
Се сетив ….ќе се јавам во некоја партија
они се познати дека чуда прават со мозоците
на членовите
Отидов во една, ме прими заменик-шефот
„Добар ден, имам проблеми со мозокот,
ако може некако да ми го наштелувате?“
„Не, дечко..ние не штелуваме, само переме мозоци
иди во друга партија“
Отидов во другата, мислам иста е како првата само друга боја
„Да на право место си дошол,
ние вадиме непотребни делови од мозокот
а остатокот си го штелуваме по потреба“
-со сериозен глас ми се обрати нивниот шеф
„Еј, супер.. може да ми ги извадите деловите
што не ми се потребни или не ги користам
како памтење имиња и бројки
желбата за пилатес и надградба на нокти
миење чинии и позајмување фармерки
љубов кон ближниот свој и ..
„Доста, доста, јасно ми е“ -ме прекина
Не знам што ми направија,
ама сега само на пцовки и лепење плакати мислам
Се заебав, си го сакам стариот мозок назаааад !!!

Посетено 830 пати