SADE

dobra-muzika-banner-

 

Sade Adu

Биографија
Шаде е родена во Ибадан во Нигерији. Нејзините родители Бизи Аду, нигериски професор по економија, и Ана Хајз, англиска медицинска сестра се запознаваат во Лондон, а потоа се селат во западна Африка. Подоцна, кога бракот им западнал во потешкотија, Ана се враќа во Англија, кај своите родители, носејќи ја со себе четиригодишната ќерка Шаде и нејзиниот постар брат. Додека живеела во Колчестер Шаде доста читала, го развила интересирањето за мода и танц и со задоволство слушала соул изведувачи како што се Кертис Мејфилд (енгл. Curtis Mayfield), Дони Хатавеј (енгл. Donny Hathaway) и Марвин Геј (енгл. Marvin Gaye). Шаде во 1977. године се сели во Лондон на тригодишен курс по моден дизајн на колеџот Сент Мартин. По дипломирањето, отворила мал моден дуќан во Лондону, со пријателот Џои Мелором. Истотака работела и како фотомодел.

Кариера
Прв пат излегува на музичка сцена како член на латино соул групата Арива (енгл. Arriva), во која за прв патја пее песната „Smooth Operator“, која подоцна ќе стане прв нејзин хит на територијата на САД. Оваа песна  је напишала заедно со гитаристом Реј Сент Џон. Самата група Арива не траела долго. Потоа се придружува на бендот Прајд, во кој биле Реј Сент Џон (енгл. Ray St. John), гитаристот Стјуарт Метјуман (енгл. Stuart Matthewman), басистот Пол Денман и бубњарот Пол Кук. Реј Сент Џон наскоро го напушта бендот, додека преостанатите четири члена ја формирааат новата група нарекувајќи ја Шаде. Клавијатуристот Ендру Хале се придружил на бендот 1983. Во 1985. Шаде се појавува во филмот „Апсолутни почетници“ во режија на Џулијан  Темпла, каде што ја игра пејачката Атена Данканон.  1986 година се сели во Мадрид. 11. октобра 1989. во стариот замок Винуелас во Мадриду, се мажи за шпанскиот филмси режисер Карлос Скола. Меѓутоа, бракот бил со краток век, по што Шаде се враќа во Лондон.

Во средината на 1990-ти Шаде се сели во Очо Риос на Јамајка, каде што живела са Боб Моргано, јамајски продуцентом. 21. јула 1996. ја родила ќерката по имену Ила. 2005. година ја снимила новата нумеру „Mum“, која претходно ја извела у на добротворниот концерт  „Гласови за Дарфур“ .

Дискографија
Како композитор и пејач, Шаде поставила високи стандарди во соулуот на осамдесетите. Плочата „Diamond Life“ била номинирана за една од најдобрите во последњите триесет години на доделувањето набританските музички награда 2010. Со својите педесет година Шаде је желна сцената повеќе отколку било кога, и на неа повторно поносно стапна ла со новим албум „Soldier of Love“. Овој нов албум на популарната британске пејачка со нигериског потекло е на првом место на листите на најпродавани албуми во САД и продаден е во повеќе од 500 000 примероци.

Студиски албуми
Останати албуми

Sade – Smooth Operator (Jazz version)
[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]PLACE_LINK_HEREhttps://www.youtube.com/watch?v=LI7GWbVV7ps[/youtube]

Sade
Sade  - Montreux Jazz Festival

Sade – Why can’t we live Together ? – Montreux Jazz Festival

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=clbqKFM5oQY[/youtube]

 

Посетено 246 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!