Приватен Клуб И Хотел “Soho House” Отворен Во Истанбул

13-ти хотел во светот

Soho-House-Istanbul-pocetna_majkatiitatkoti

Познатиот синџир на хотели Soho House пристигна
во турската
престолнина

 

Првиот хотел Soho House беше отворен во Лондон во 1995. година како затворен приватен клуб и хотел за претставниците на филмската и медиумска индустрија и останатите членови на боемскиот круг. Невообичаени концепт нс хотелот брзо стана популарен и надвор од Велика Британија, а денес има вкупно 13 хотели низ целиот свет. Најновиот и воедно најголем член на хотелското семејство беше отворена во Истанбул. Новиот хотел се наоѓа во просторот на поранешниот замок од 19. век, а досега во него беше сместена американската амбасада.

1va

Дизајнерите се обиделе да го сочуваат карактерот на замокот и затоа се оставени ѕидовите од тули и фреските кои на собите доделува еден вид на луксуз. Долниот кат на зградата е украсен со антички светилки, луксузни теписи и огледала, а собите (кои во 87-ма) се уредеби со старински мебел и интересни декорации, создавајќи специфичен спој на луксуз и комфор.

 

2ra

Пристап до собите имаат исклучиво членовите на клубот Soho House, а оние кои ја немаат таа среќа можат да бидат задоволни со постеата на ресторанот, коктел-барот, спа центарот и базенот со поглед на Света Софија.

 

3ta

Зачленувањето во престижниот клуб Soho House е прилично комплицирано, но не и невозможно. Доколку сакате членска карта мора да се пријавите на веб страната на хотелот и да почекате неколку месеци за да дојдете на ред. Да ја споменеме само членарина – 1.000 евра месечно.

 

Посетено 881 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!