Новата бела “колиба” на Ердоган од пола милијарда евра

Претседателската палата во Турција ќе кошта 615 милиони долари, а Ердоган наскоро ќе добие и нов авион.

erdogan-palata

Новиот претседателската палата во Турција со илјада соби на периферијата на Анкара ќе чини 600 милиони долари до крајот на следната година, изјави денеска турскиот министер за финансии Мехмет Шимшек, додавајќи дека постојат планови за купување нов авиони за претседателот.
“Изградба на новата претседателска палата досега чини околу 432.000.000 долари, а за трошоците на палатата следната година ќе се додадат уште 135 милиони долари”, изјави Шимшек пред парламентарната Комисија за планирање и буџет, пренесува “Хуриет”.
Се очекува дека вкупната вредност на проектот ќе достигне 615.000.000, рече Шимшек, додавајќи дека планира да купи нов претседателски авиони за 185 милиони долари.

Прекрасната три-катна Бела Палата (Aksaray) доминира на западниот дел на турската престолнина, и зафаќа површина од 200.000 квадратни метри, а според архитектурата потсетува на периодот на Династијата Селџук во периодот од 11-ти до 13-ти век.
Ak_Saray_Erdogan_majkatiitatkoti
Турскиот председател Реџеп Таип Ердоган во новата Бела Пaлата (Аксарај)
На фотографиите од резиденцијата кои се појавиле во турските медиуми, се гледаат долги ходници, атриуми и подови со мермерни плочки.
Турскиот премиер Ердоган Таип првиот официјален прием ќе го приреди во новата палата на 29 октомври по повод прославата на  Денот на Републиката.
Според пишувањето на локалните медиуми палата е опремена со подземен бункери и одбрамбени  високо-технолошки инструменти инструменти против сајбер напади и прислушкувања.  
“Новата зграда е изградена со најсовремена техничка инфраструктура … Новите објекти со години ќе бидат во употреба”, рече генералниот секретар на председателот Фахри Касирга на комисијата за буџет .
Изградба на палатата од почетокот предизвика многу критики, не само затоа што е изграден во заштитена област која е земја остави таткото на модерната турска република, Мустафа Кемал Ататурк.
Неколку судски одлуки за престанок на проектот не беше во можност да се запре изградба, кој ги разлути екологистите кои аргументираа дека уништен еден од последните зелена оаза во Анкара.
Претходните претседатели на Турција се користат многу повеќе скромен стар палата на Ататурк, потсетува на Ројтерс.
Посетено 1.555 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!