Ми побара чакмак…

Ми побара чакмак за да ја запали цигарата додека ми го избегнуваше погледот како кукавица која не знае каде да одлета, кукаше немо, гледајќи ме бледо, уплашено.
katy-perry_majkatiitatkoti[fblike]
Му дадов чакмак, му реков да го задржи, го тутна во џебот, а во очите му се читааше мислата – “Повторно ми подметнува нешто што ќе ме потсетува на неа секој ден, лисица!”
Не знаеше кутриот дека ако му подариш некому чакмак значи дека ќе предизвика расправија тој гест според глупавите, стари суеверија.
Ја допуши цигарата, а потоа цела вечер ја слушаше тишината во ритамот на блузот, тој во ритамот на блузот, јас во ритамот на плускањето на меурчињата од пивото, пушејќи цигара една за друга, нема расправија која немаше крај се додека не се вмеша сонот во неа.
Наредното утро престанав да пушам цигари…
Го погледнав чакмакот на неговата кутија и го поздравив со намигнување, како рекле не е до суеверијата, туку до моќта на потсвеста, тоа што сакаш да го направиш, ќе го направиш.
Без разлика дали ќе биди под изговор на суеверие или долго премолчена вистина!
Јас го оставив поради чакмакот…
Посетено 1.505 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

GoGoAnime: Actors: Songs Connection (Dub) anime episode 12 online free at https://gogoanime.be gogoanime1

Animepahe: The Haunted House: The Secret of the Ghost Ball (Dub) anime episode 24-a online free at https://animepahe.cc anime to watch

Website https://kissanime.mx: Watch Fatal Fury: The Motion Picture kissanime Episode Full dubbed anime

Watch Nanbaka: Idiots with Student Numbers! Episode Full

Linktr: https://linktr.ee/gogoanimelol

Digi: https://www.digi.com/support/forum/user/gogoanimelol