6 причини зошто луѓето кои не се во брак се подобри од вас

Секако дека бракот си има свои предности, но слободата има повеќе, а постојат луѓе кои си ја сакаат и не сакаат да ја заробат на ливче хартија кое не значи ништо.

Ако некого сакаш и мислиш дека е соодветен за твој животен сопатник, не значи дека мора одма да ги ставите прстените на рака само за да не ве озборуваат луѓето.

Еве зошто таквите луѓе кои не се во брак и не сакаат да стапат во блиска иднина се подобри од вас кои веќе сте во брак или го гледате бракот како задолжително нешто.

Слободните луѓе не дозволуваат никој да им наредува

Едноставно нив зборот “наредува” им звучи глупаво и не би дозволиле некој, било кој од кого не зависат воопшто да им кажува како да се облекуваат, каде да одат, што да прават, со кого…


Слободните луѓе нема кој да ги суди дека премногу испиле, шетале…

Можат да се вратат дома во 5 часот изутрина, пијани дрво и никој да не им преречи зошто го направиле тоа.

Едноставно им се сакало, а и вас ви се сака, но се плашите да го направит тоа од брачниот сопружник.


Слободните луѓе го живеат животот на правилен начин

Патуваат, одат на забави, изгледуваат почесто од вас, знаат дека животот не е само работа и дома, едноставно го живеат животот на правилен начин наместо да се затворат дома и да размислуваат за семејството.


Слободните луѓе секогаш имаат време за себеси и си го посветуваат

Тие за разлика од вас кои сте постојано посветени на семејството, имаат слободно време кое си го посветуваат себеси, нешто што вие ретко (никогаш) не го правите.


Слободните луѓе ги разбираат ги разбираат луѓето во брак, но нив не ги разбира никој

Слободните луѓе ги слушаат вашите семејни маки и финансиски проблеми, исто така разбираат кога ќе им кажете дека не сте требало да стапите воопшто во брак.

Но, кога доаѓа вие да ги разберете зошто не сакаат тие да стапат во брак, тогаш им се чудите и мислите дека се нездрави.


Слободните луѓе знаат дека предрасудите, навредите и матичното се веќе клише

Нив баш им е гајле дали вие ќе ги озборувате дека ќе останат стари моми или ергени, селски кажано, бидејќи знаат дека животот е нивни, а не ваш и ќе прават со него што сакаат.

Исто така навредите и матичното веќе им се клише, па не размислуваат за нив воопшто.

Слободните луѓе се слободни да прават што сакаат…за разлика од вас! “Немажени моми и неженети ергени,” се согласувате?

Посетено 2.185 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

Watch Sword Art Online Alicization War of Underworld Episode 9 (https://gogoanime.be/m/pam4/ep-9) at website https://gogoanime.be god of highschool gogoanime

Yashahime: Princess Half-Demon (https://animeplanet.cc/m/Pnd2) Episode 15 at AnimePlanet hunter x hunter anime planet