12 НАЈРОМАНТИЧНИ МАЛИ ГРАДОВИ ВО ЕВРОПА

Najromanticni Naslovna[fblike]

Чувствувате ли потреба од малку романса надвор од градската гужва, светла и бучава? Можеби токму некој од овие мали романтични градови во Европа се место за идеален одмор кој никогаш нема да го заборавите…
1. Бриж, Белгија
1. Brugge, Belgium
Бриж често се вбројува во еден од најроманатичните градчиња во Европа, а лесно може и да се забележи зошто е тоа така. Без разлика дали ќе го посетите ова место во лето или во зима, невозможно е да не се вљубите во романтичниот Бриж.
2. Халштат , Австрија
2. Hallstatt, Austria
Овој мал и скриен скапоцен камен е совршениот зимски избор кој Вие го барате. Снег? -Во изобилство. Шарм? –Неодолив. Долги романтични ноќи покрај каминот? –Незаборавни.
3. Чешки Крумлов, Република Чешка
3. Cesky Krumlov, Czech Republic
Само на неколку часа од Прага се наоѓа неодоливо шармантниот Чешки Крумлов. Ова е идеално место за да се побегне на неколку дена од реалноста и да се ужива во чешкото гостопримство кое тешко се наоѓа во прометниот главен град.
4. Чинкве Терре, Италија
4. Cinque Terre, Italy
Не е тајна дека ова би требало да биде еден од најромантичните избори на многумина. Секако, ова важи од поодамна. Само со еден поглед на сликата и ќе знаете зошто, – тешко е да се победи тоа! Чинкве Терре, всушност е област која е составена од неколку мали градчиња, а тоа е само уште една причина поради која вреди да го посетите ова место.
5. Вроцлав, Полска
5. Wroclaw, Poland
Не многу познатиот Вроцлав е совршен избор за патниците кои сакаат да се надвор од проодните патеки и да уживаат во град со помалку гужва и туристи. Овој град е дом на многубројна шармантна и разнобојна архитектура кадешто секоја зграда е поразлична од следната. Всушност, Вроцлав е еден голем град, но токму стариот град во Вроцлав ги освои нашите срца и си заслужи место на оваа листа.
6. Баварија, Германија
6. Bavaria, Germany
Зошто да одите само во еден град кога можете да посетите многу! Баварија е регион во Германија и мистериозна е сличноста од еден крај до друг крај па затоа не можевме да избереме само едно градче. Изнајмете автомобил и патувајте низ целата област. Ова несомнено е најромантичната област во цела Германија.
travelbooking BANER7. Сент Мориц, Швајцарија
7. St Moritz, Switzerland
И покрај тоа што е преполн со страсни скијачки ентузијасти во зима, Сент Мориц е вистински скриен скапоцен камен во потоплите месеци. Воедно, има и голем број на пешачки патеки во оваа област. Ова мали швајцарско село изгледа како град на духови во летниот период- што го прави совршено место за бегство на многу двојки.
8. Харлем, Холандија
8. Haarlem, the Netherlands
Помалку познатиот Харлем во себе го носи сиот холандски шарм на Амстердам и многу повеќе од тоа. Ако сте во потрага по место кое е надвор од гужвата на Холандија, ова е Вашиот одличен погодок.
9. Порто, Португалија
9. Porto, Portugal
Ако во минатото претставуваше само попатна станица на сите туристи и патници кои патуваа кон главниот град, Лисабон, сега, овој рибарски град стана сериозен кандидат за туризам. Тој е неверојатно шармантен и претставува точен одраз на португалската култура во минатото и сегашноста. Порто е вториот по големина град во Португалија, но стариот град е едноставно премногу волшебен и заслужува да биде вклучен.
10. Колмар, Франција
10. Colmar, France
Со силно германско влијание и веднаш до границата со Франција, Колмар е неверојатно романтичено место од приказните.
11. Гдањск, Полска
11. Gdansk, Poland
Иако помалку познат од Варшава и Краков, Гдањск е подеднакво прекрасен и со сигурност е на врвот на листата на избор на тајните романтичари. Очекувајте фасцинантна архитектура, живописни ресторани и барови и повеќе од доволно романтика која ќе ве разгали за неколку дена.
12. Езерото Блед, Словенија
12. Lake Bled, Slovenia
Непотребен е вовед, особено ако сликата сама по себе кажува илјада зборови. Веројатно не постои нешто поромантично од посета на едно од најпознатите прекрасни езера во Европа. Не пропуштајте го веслањето со брод до островот и искачувањето по скалите се до црквата.
Посетено 13.384 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!