RUSH (БРЗАЊЕ) – 2013

123 мин  –  Акција | Биографија | Драма  –  27 септември 2013 година (САД)

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]http://www.youtube.com/watch?v=DsHynV0F-q0[/youtube]

[quote align=”center” color=”#999999″]Прикажување на бездушното ривалство во седумдесетите помеѓу Џејмс Хант и Ники Лауда, тогашните најголеми ривали во Формула 1.[/quote]

Режија: Рон Хауард

Сценарио: Питер Морган,

Актерска екипа: Chris HemsworthOlivia Wilde

[divider scroll_text=””]

Дали знаете дека?

На Брул и Хемсфорт не им беше дозволено да возат вистински болиди на Формула 1, така што тие  употребија возила на Формула 3 со лажна каросерија.
Даниел Brühl носеше стоматолошки апарат за да го имитира  Ники Лауда .

Трката помеѓу  Џејмс Хант и  Ники Лауда 1976  прикажана во филмот, беше последниот Формула Еден настан изведена на озлогласениот Nürburgring Nordschleife Германија (Северна јамка), бидејќи трката се сметаше премногу опасна.

Филмот беше топло пречекан од страна на повеќето остроумни критичари од тимот на индустријата наречена формула eден. Кога Раш беше предпремиерно прикажан на Германското гран-при во јули (2013), публиката составена од група на Ф1 возачи, тимот шефови, и британскиот  магнат Берни Еклстоун . Директор Рон Хауард изјави дека искуството беше неговиот најсиров тест снимајќи го неговиотАполо 13 (1995) за астронаутите на НАСА и мисијата на контролорите во 1995 година. Сепак, Раш доби овации.

Посетено 195 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!