Птиците умираат пеејќи: Билбилот одлета…

Поврзано од истите автори Фото: Мајка Ти и Татко Ти, мај 2010.

Со Славе Биљбиљ муабетот немаше крај. Цитираше и по некоја позната личност. Од време на време знаеше да каже: “Прифати го човека онаков каков што е, а мислењето задржи си го за себе.”

Без обзир дали си млад или стар, генерал или обичен војник, така и правеше.

Израснавме кај него од деца, гернерации и генерации. Замисли у Тениско у парк, а уствари кај него у кафана…

Последен пат се видовме кај Зеко на фајронт. Си направивме краток муабет, но не го довршивме. Ќе дојде ден и за тоа, има време.

Прашањето за последниот македонски боем е решено.  Поздрави го Зеко, ти чува место на неговата маса. Сеуште не знаеме да летаме но бргу учиме, да знаеш. Птиците умираат пеејќи. Наскоро се гледаме, таму горе.

Полно луѓе имат спомен и приказни за дел од животот со тебе. Ќе раскажеме и ние некоја, оставаме и другите да кажат по нешто за тебе…

Вечно твои, Пиже и Игор

©majkatiitatkoti.com  Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

Посетено 5.477 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

free anime Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

GoGoAnime Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

GoGoAnime The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub)