Сите лажеме, сите не излажале. Некогаш лажеш за некои, некогаш некои лажат и за тебе

Се раѓаш.
Те лажат дека лажицата со која те ранат е авион.
Растеш.
Те лажат дека Дедо Мраз постои.
Те лажат да не чепкаш работи оти “апото” ќе те исплаши.
Растеш.
Те лажат дека од кафето ќе ти никне опашка.
Те лажат дека штркот ги носи децата.
Растеш.
Те лажат наставниците дека немаат омилен ученик и дека сите сте исти во класот.
Те лажат продавачките дека немаат кусур.
Растеш.
Те лажат политичарите.
Те лажат медиумите.
Растеш.
Те лажат дека оценките се битни, а не знаењето.
Те лажат дека има иднина и работа за сите.
Растеш.
Те лажат другари.
Те лажат женски.
Те лажат колеги.
Те лажат дека има правда.
Те лажат дека најбитното нешто е довербата.

Не растеш, старееш изграден во свет на лаги.

Цел живот е изграден на лага, некоја поголема некоја помала. Сите лажеме, сите не излажале. Некогаш лажеш за некои, некогаш некои лажат и за тебе.

Кога ќе бидеме искрени ?!

Мартин Рисафов

Посетено 1.247 пати

Website https://animeheaven.pro: Watch Short Peace Opening animeheaven Episode Full watch anime online

Website https://aniwatch.pro: Watch 009 Re:Cyborg (Dub) aniwatch Episode Full animes online

Website https://wcostream.cc: Watch KonoSuba: God's Blessing on This Wonderful World! 2 wcostream Episode 10 wcostream one piece

TwistMoe Watch english anime Online in HD for FREE

Wishlistr: https://www.wishlistr.com/profile/kissanimemx

Able2know: https://able2know.org/user/animefreakws/