Покривот На Куќата На Фондацијата Луј Витон Украсен Со Светлосна Инсталација

“L’Observatoire de la Lumière”
fondation-louis-vuittion
Францускиот концептуален уметник Даниел Бурен создаде
светлосна инсталација на покривот на Фондацијата Луј Витон
која изгледа како калеидоскоп
Трудот се темели на архитектонскиот објект за кој е заслужен Френк Гери, а неговата  футуристичка  структура беше идеална основа за креирање на светлосна инсталација. Бурен е инспириран од страна на мазните линии на гигантските едра кои се прекриени со мозаици од стакло во боја формиранo во блоковите. Повеќе од 3 и пол илјади стаклени панели во 13 бои кои ќе ја менуваат бојата во зависност од позицијата на сонцето го прави овој проект особено интересен. Сем Даниел Бурен ја измислил оваа уникатна визуелна алатка составена од наизменични бели и обоени ленти со одредена ширина кои заедно се во можност да создадат илузија на светлината. Неговите дела  најчесто може да се видат на музеи, галерии или јавни простории во центарот на парковите. Претседателот на Луј Витон Фондацијата го пофали проектот и изјави дека уметникот создаде амбициозно дело и на фасцинантен начин создаде дијалог меѓу зградата и неговата уметничка игра.

daniel-buren-fondation-louis-vuittion-3daniel-buren-fondation-louis-vuittion-2Rimmel London logo TEXT

Посетено 327 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

AnimeFLV: Knight Hunters (Dub) anime episode 25 online free at https://animeflv.uk watch anime free

TwistMoe: Legend of the Heroes: Trails in the Sky (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net free anime

Animepahe: Kimi wa Kanata anime episode Preview online free at https://animepahe.cc english dubbed anime

AnimeDao: Ai Shoujo Pollyanna Story anime episode 51 online free at https://animedao.nl animedao tv kissanime

Wordlab: https://www.wordlab.com/forums/users/kissanimemx/

App gumroad: https://app.gumroad.com/gogoanimebe