Коктел од лубеница

[dropcap]В[/dropcap]о екот на летните горештини како и сезоната на лубеници, овој коктел кој се подготвува за неколку минути е вистинско освежување.

koktel-od-lubenica

[accordion]
[acc_item title=”Состојки”]• Добро оладена лубеница

• Добро оладено бело пенливо вино
• Свежо нане
[/acc_item]
[/accordion]

Исечете ја лубеницата на ситни коцки (големина на коцки мраз), повеќе од половина ставете ги во блендер и изблендирајте ги за да добиете сок, останатите зачувајте ги како коцки.

Во секоја чаша ставете по неколку коцки лубеница, прелејте ги со сокот од лубеница, а чашата дополнете ја со оладеното бело пенливо вино. За декорација во чашите ставете листови нане и кора од лубеница

Уживајте и освежете се во топлите летни денови !

[button color=”#000″ background=”#9bc832″ size=”large” src=”http://pharmanews.mk/category/recepti/”]Видете уште многу вакви интересни и брзи рецепти.[/button]

Посетено 473 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!