Вчера ми се потврди тезата: „Жена на жена ѝ е волк“. Жени, така ли оправдувате насилство?

Доколку оправдувате онакво насилство врз жена, верувате дека таа е виновна и самата си го барала, тогаш вие сте апсолутен срам за женскиот род. Бидејќи ниту една жена не заслужува онаков третман, постојат далеку поцивилизирани начини.

Некаде прочитав дека го прогонувала, и да е така, можел да пријави во полиција и да добие мерка забрана за доближување или што ти ја знам.

Насилството не е оправдување, во никој случај. Наместо како жени, мајки, сестри да застанеме цврсто една спроти друга, ние посакуваме насилство врз друга-трета жена.

Од жени прочитав коментари кои повикуваат на ЈАВЕН ЛИНЧ за насилство врз нечии мајки и сестри, сопруги и девојки. Побогу! Зошто некоја друга жена да биде предмет на осуда поради туѓи гревови?

„Да ти е*ам жената, сестрата, мајката…“, од овие зборови на мудроста си патиме и ќе си патиме. А, најмногу болат кога се кажани од устата од една жена.

И немојте повторно да се вадите дека не сте прочитале, гнијат коментарите од жените по социјалниве мрежи… не гнијат, трулат… баш како и нашето општество.

п.с. Жени пред или зад пердето, вака не се станува „силна жена“. Ни најмалку!

Марија Прличкова

©majkatiitatkoti.com  Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

Посетено 2.527 пати

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Bleach Episode 357

stream anime online Naruto: Shippuden (Dub)

My Hero Academia Season 2 (Dub) Episode 21

4Anime Horimiya Episode 5

4 anime biz The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement