Вчера ми се потврди тезата: „Жена на жена ѝ е волк“. Жени, така ли оправдувате насилство?

Доколку оправдувате онакво насилство врз жена, верувате дека таа е виновна и самата си го барала, тогаш вие сте апсолутен срам за женскиот род. Бидејќи ниту една жена не заслужува онаков третман, постојат далеку поцивилизирани начини.

Некаде прочитав дека го прогонувала, и да е така, можел да пријави во полиција и да добие мерка забрана за доближување или што ти ја знам.

Насилството не е оправдување, во никој случај. Наместо како жени, мајки, сестри да застанеме цврсто една спроти друга, ние посакуваме насилство врз друга-трета жена.

Од жени прочитав коментари кои повикуваат на ЈАВЕН ЛИНЧ за насилство врз нечии мајки и сестри, сопруги и девојки. Побогу! Зошто некоја друга жена да биде предмет на осуда поради туѓи гревови?

„Да ти е*ам жената, сестрата, мајката…“, од овие зборови на мудроста си патиме и ќе си патиме. А, најмногу болат кога се кажани од устата од една жена.

И немојте повторно да се вадите дека не сте прочитале, гнијат коментарите од жените по социјалниве мрежи… не гнијат, трулат… баш како и нашето општество.

п.с. Жени пред или зад пердето, вака не се станува „силна жена“. Ни најмалку!

Марија Прличкова

©majkatiitatkoti.com  Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

Посетено 2.499 пати

WCOStream: Saint Seiya: The Lost Canvas (Dub) anime episode 13 online free at https://wcostream.cc black clover wcostream

Watch Last Exile: Fam, the Silver Wing (Dub) Episode 21

Website https://animeflv.uk: Watch Gakumon!: Ookami Shoujo wa Kujikenai animeflv Episode 3 - raw free anime online

Pia Carrot e Youkoso!! 2 DX (https://animepahe.cc/m/pQ32) Episode 6

Danluat thuvienphapluat: https://danluat.thuvienphapluat.vn/thanh-vien/animeflixnl

Tupalo: http://tupalo.com/en/users/2612839