Поема за анксиозноста, паничните напади и стравови

Алови решетки,
На моево срце изгравирани.
Како челични огради
Срце ми загради.
И душа ми затвори.
Ох, оди си.
Зарем не се задоволи?
Носи се по ѓаволите!
Оди си, анксиозност, оди си…
Стисни се во некои ќошиња и
Таму засекогаш остани…

Повторно ми ги затвараш срцевите авлии,
А не ми оставаш простор ни малку да дишам.
Ни на момент не ме оставаш воздишка да земам.
И само траам и чекам,
Чекам пополека да ги отковаш челичните окови.
На момент да соберам кислород доволен за да преживеам.
И да продолжам „нормално“ да битисувам.

Но, ти!
Аждајо во облик на чувство.
Повторно и повторно
Артериите ми ги затвараш.
Деноноќно мира не ми даваш.
И само те молам…

Истај се од мене, веќе.

Скриј се во некоја дупка,
Трај си таму.
Разобличи се во поубав облик,
А мене остави ме да уживам и во онаа малку среќа,
Во она мало парче среќа кое универзимот ми го подари.
Оди си,
Во овој облик и сите останати.
Истај се… и од мене и од сите исти затвореници.

Марија Прличкова

©majkatiitatkoti.com  Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

Посетено 3.889 пати

stream anime online. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

ani watch Demon Slayer: Entertainment District Arc

Bleach (Dub)

aniwatch The Rising of the Shield Hero (Dub)

aniwatch app DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

free anime online High School DxD