Ден по ден, расте животот

Ден по ден, расте животот.
А дека е важна секоја секунда
ќе сфатиш дури во последната минута.
Толку луфта, меѓупростор, празен ôд…
Зјапање во празно, гледање лоши филмови,
денгубење, читање тешки глупости…
Ќе се умориш ли од мрзеливоста?
Од лежењето на тросед поголем лезет
ти е само нуждењето во фејсбукот-клозет.
И сите тие глупави размисли –
има ли нешто побесмислено од
мислите за смислата на постоењето?
Ден по ден, расте животот.
А не треба да стигнеш до крајот
за да сфатиш дека ништо
значајно не си направил,
ниту пак ќе направиш.

Посетено 422 пати

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

WCOStream: Air Gear (Dub) anime episode 25 online free at https://wcostream.cc watch anime

4Anime: Glass no Kamen Desu ga the Movie: Onna Spy no Koi! Murasaki no Bara wa Kiken na Kaori!? anime episode Full online free at https://4anime.biz 4animeone

The Third: Aoi Hitomi no Shoujo (https://gogoanime.be/m/ZYkn) Episode 24

Triberr: https://triberr.com/gogoanimelol

Cakeresume: https://www.cakeresume.com/me/animefreakws