Една кратка роденденска песна (Посветена на Игор Џамбазов)


Вчера – Денес  – Утре

Некој некаде со првиот плач

Удрен по грбот од докторот наш –

Испуштил глас…

 

По пеесет и шест од првиот рик

Игор пак прави некој трик.

 

Таму некаде покрај езерото

Гнездо свил, и од убавина

Повторно нешто снил;

 

Животот  му бил шик,

Од даски глума до ТВ шоу лик,

Тој со песна на гитара прави нов стих

И така седи сам со соколов вид

Да предскаже каков во иднина ќе бил.

 

До девеесет и прва од господа,

И уште шест од карти,

Без апарати доста ќе ти е Џамбазов

Од приземни цаки.

 

Стојан Јовановски (внук на баба Аделина)

Посетено 244 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

WCOStream: Video Warrior Laserion anime episode 3 online free at https://wcostream.cc wcostream

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animeflv.uk: Watch Strain: Strategic Armored Infantry (Dub) animeflv Episode 13 anime stream

Godotengine: https://godotengine.org/qa/user/animefreakws

Dribbble: https://dribbble.com/gogoanimelol/about