Короната ќе дојде и ќе пројде, како и ред други вируси и грипови, само алчноста и профитерството ќе останат засекогаш!

Денеска потврдија случај на заболена жена од коронавирусот која фино лепо после 2 недели боловање, чим осетила малку подобрување правец в родната ни Македонија во комбе со +20 личности. Таму не била на лекар, ваму одма се пријавила.

Евентуално, мораше да случи, дали ќе беше таа или некој друг патник.

И се случи паника.

Маските поскапеа од 3 на 30 денари, одредени продукти поскапеа, антибактериските гелови и влажни марамици те пречекуваат на сам влез, сапуни, чуда врагови…

Аптеките, продавниците полни, а рафтовите празни.

Вирусот ќе се шири, и евентуално треба и да заврши, но алчноста кај профитерите вечно ќе трае. Продуктите ќе поскапат, а и да се намалат, никогаш нема да бидат онакви какви што биле. Вакцини ќе има и тие ќе чинат… и кој на крајот пати, пак ние!

Во овие денови, не ви треба апсолутно никаво шлаење на непотребни места, патувањата ставете ги на минимум освен ако се неизбежни (башка ни пасоши нема)… вие пцуевте вака-така, а бе све си е по пропис… предвидено е тоа, уште коа се појави во Кина.

Пијте чаеви, топли пијалоци и спојте се така повеќе со семејството гледајќи филмчиња ова-она (за ТВ ќе видиме, нели ќе немало да емитуваат странски и домашни канали, што и да значи), монополче, шахче, не лути се човече, карти… ехее… еден куп ствари за повторно спојување.

Башка, ќе експериментирате со рецепти од она што имате по дома… ехее.. кувар ќе може да напишете.

Колку и да има простор за паника, не паничете. Стравот им е најголем сојузник на профитерите.

п.с. Ако имате викендица некоја на изолирано место, в планина… честитам! Вие сте најсреќната личност во државава! Одете таму и не враќајте се додека не се стабилизира… камо сите да имавме…

За крај, еве неколку совети, препораки за превенција…

Ако ви тече носот и искашлувате кога имате настинка, не може да сте заразени од новиот вид на коронавирусна пневмонија, затоа што коронавирусната пневмонија е сува кашлица без течење на носот.

Ова е наједноставниот начин за идентификација.

Ве молиме, кажете им на пријателите дека доколку имаат повеќе медицинско знаење, ќе имаат и повисока свест за идентификација и превенција.

Вирусот од Вухан не е отпорен на топлина и ќе биде убиен на температура од 26-27 степени. Затоа, пијте повеќе топла вода (чај).

Можете да им кажете на пријателите и роднините да пијат повеќе топла вода (чај) за да го спречат вирусот. Одете на сонце. Неодамна беше студено, а пиењето топла вода (чај) е исто така многу пријатно. Тоа не е лек но е добро за организмот. Пиењето чај е ефикасно за сите вируси.
Обидете се да не пиете мраз, запомнете!

Совети од доктор за коронавирусот:

1. Тој е прилично голем во големина (ќелија та е со дијаметар од околу 400-500nm), така што секоја нормална маска (не само со карактеристика N95) треба да може да го филтрира. Меѓутоа, кога некој што е заразен кива пред вас, ќе бидат потребни околу 3 метри (околу 10 стапки) пред вирусот да падне на земја и повеќе да не е пренослив преку воздух.

2. Кога вирусот ќе падне на метална површина, тој живее најмалку 12 часа. Па запомнете, ако дојдете во контакт со каква било метална површина, темелно измијте ги рацете со сапун.

3. Вирусот може да остане активен на ткаенина 6-12 часа. Нормалниот детергент за перење би требало да го убие вирусот. Зимската облека, што не бара секојдневно перење, можете да ја излуфтирате на сонце за да го убиете вирусот.

За симптомите на пневмонија предизвикани од коронавирус:

1. Прво ќе го зарази грлото, така што во грлото ќе имате суво чувство на болка кое ќе трае 3 до 4 дена

2. Тогаш вирусот ќе се вгнезди во носната течност, ќе се спушти во душникот и ќе влезе во белите дробови, предизвикувајќи пневмонија. Овој процес ќе трае од 5 до 6 дена.

3. Со пневмонија, доаѓа до висока температура и отежнато дишење. Назалната конгестија не е како нормалната. Се чувствувате како да се давите во вода. Важно е да одите веднаш да побарате лекарска помош ако вака се чувствувате.

За превенција:

1. Најчестиот начин за зараза е да ги допирате нештата во јавност, затоа мора често да ги миете рацете. Вирусот може да живее на вашите раце 5-10 мин., но заразата може да се случи во тие 5-10 мин (може да ги истриете очите или несвесно да го истриете носот).

2. Покрај честото миење на рацете, можете да правите и гаргара со бетадин за болното грло за да ги елиминирате или минимизирате бактериите додека тие сè уште се наоѓаат во грлото (пред да се спуштат до белите дробови).

Советите се туѓи, ставот за профитерите е наш!

 

©majkatiitatkoti.com  Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

Посетено 97.665 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

watch anime online. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Bleach

Naruto: Shippuden (Dub)

animedao AnimeDao Bleach

english dubbed anime My Hero Academia Season 3

Record of Ragnarok Episode 6