Ја Сфаќаме ли Новата Порака На Банкси?

[fblike]Уметнички активизам во Газа
Banksy-Gaza-pocetna_majkatiitatkoti

Банкси со својата уметност одлучи да ја обои Газа
со цел да привлече внимание на регионот со вечниот
политички конфликт. Со новата серија на графити и
потресното видео во форма на лажна туристичка реклама
Банкси сака да го анимира западот и да ја подигне
свеста за социјалната и политича неправда

Најпознатиот светски анонимен уметник Банкси со неговата работа повторно ја подигнува свеста за социјалната и политичка неправда. Во најновиот проект, Банкси оди во Газа, вооружен со шаблони и спрееви во боја за да привлече внимание на мрачната секојдневница на регионот во кој владее вечниот судир.

Banksy_Gaza_01

Banksy_Gaza_02

Banksy_Gaza_03

Неговите графити се издвојува меѓу урнатините на улиците на Газа и недвосмислено ја пренесуваат атмосферата на беда, мизерија , јад и угнетувањето што ја загадува областа. Во прилог на улична уметност Банкси сними и видео со остра сатира на црн хумор, кое го имитира туристичкиот пропаганден материјал.
Во продолжение да погледнеме за што станува збор.

Посетено 440 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

AnimeTV: New Getter Robo (Dub) anime episode 13 online free at https://animetv.cc anime tv anime tv

AnimeFreak: Star Blazers: Space Battleship Yamato 2202 anime episode 26 online free at https://animefreak.ws animefreak avatar

Nekomonogatari Black (https://twistmoe.net/m/Vmg) Episode 4

WCOStream: Beyond the Boundary anime episode 12 online free at https://wcostream.cc wcostream

Seekingalpha: https://seekingalpha.com/user/54570361

Quia: https://www.quia.com/profiles/gogoanimelol