“Maison Kitsuné” од сега и во Париз

Париз доби нов хит кафе бар
По успешното отворање на локација во Токио во 2013-та,  Maison Kitsuné отворија свој втор кафе бар и во Париз. Малото кафуле е сместено во зграда од 17-тиот век во Palais Royal на 51 Galerie Montpensier.

Францускиот моден бренд и музичката издавачка куќа Maison Kitsuné својот втор кафе бар го отворија во Париз. По молневитиот успех на првото кафуле во Токио, отворен 2013. година, основачот на брендот Gildas Loaëc (уметнички директор и менаџер на бендот Daft Punk) и јапонскиот архитект Masaya Kuroki се решија да ги добијат симпатиите на својот роден Париз.

maisonkitsune2

 

 

Основната идеја на кафулето се состои од стилски спој на световите на модата, музиката и дизајнот. Но овде се присутни и кулинарските рецепти, кои секако не е заборавени. Освен уживањето во ароматичното кафе, чај, природни сокови т.е нискокалорични пецива има и колачи кои посебно ги подготвува парискиот ресторан Noglu, тука може да купите и модни додатоци од нивниот веќе познат бренд Maison Kitsuné.

maisonkitsune4

 

Посетено 179 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!