BUGATTI BISTRO – Скопје Сити Мол

Единстветното, уникатно и амбинтално „Bugatti Bistro“ се наоѓа на вториот кат во трговскиот центар „Скопје Сити Мол“, лоцирано спроти одделот за храна. Покрај  затворениот има и отворен дел – тераса со поглед на Водно и западната страна на градот.

Приказната на „Бугатти“ не е нова, започнува уште пред многу, многу години. Во 1995 година беше отворен првиот ноќен клуб „Бугатти“  во Тетово, познат по многу живи свирки од поранешните ју-простори. По цели 18 години брендот „Бугатти“ се сели во Скопје со цел да ја продолжи долгогодишната традиција, задржувајќи го имиџот што имаше не само меѓу тетовци, туку и кај популацијата од цела Македонија. Претходно, уште во далечните 1980-тите години сспственикот беше познат и по ресторанот „Менада“ во Тетово, а спојот на двата бренда си го најдоа своето место во актуелното „Бугатти Бистро“ во Скопје во кое се обединети и двата сегмента – храна и музика.

BUGATTI Bistro-Logo 2014

Денешното бисто функционира со многу квалитетно мени за секој ден од денот за кој се задолжени врвни говачи од Прага, а во вечерните часови, покрај во храната, гостите може да уживаат и во клупска забава со наши познати музичари кои свират во повеќе жанрови, главно џез, рок и поп музика. На менито се наоѓа голем избор на јадења од италијанската кујна, од традиционална македонска кујна но и специјалитети уникатни и препознатливи само за кујната на „Бугатти“.

Името на бистрото е неслучајно одбрано, означнува бренд на најекслузивните автомобили со кој е поврзана пасијата на сопственикот за автомобилизмот, од што е дел и неговото 35-годишно колекционерство на минијатурни автомобили со сразмер 1:18. Во моментов тој поседува повеќе од 700 екслузивни и ретки колекционерски примероци кои се изложени во специјални витрини, а со кои дополнително е облагореден амбиентот на просторот. Бистрото од неодамна стана и официјален „Порше клуб“ со одобрување од централата на овој автомобилски бренд, бидејќи „Бугатти“ е дел од групацијата „Порше“.

Покрај оваа пасија сопственикот на „Бугати Бистро“ има посебна страст кон музиката и е најголем колекционер на ХиФи опрема во Европа. Во неговата вредна збирка се наоѓаат повеќе од 450 ХиФи уреди со високи перформанси, како и голем број на музички инструменти, меѓу кои најстариот е концертниот клавир Петроф од 1877 година. Дел од оваа завидна збирка, што може да се види во бистрото, е посветен на некои наши врвни музичари што е своевиден македонски мини „Хард Рок“. „Бугатти Бистро“ во рамки на својот концепт формираше и аудиофилски клуб кој ги обединува врвните познавачи, колекционери и љубители на квалитетната музика.

Оттука  „Бугатти Бистро“ не е само обичен ресторан, ниту кафуле, туку е обединувачки и единствен бренд кој во совршена комбинација ги спојува храната, музиката и страста кон автомобилизмот.

Посетено 944 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

anime flix. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

dubbed anime Tokyo Revengers

watch subbed anime Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

anime streaming Your Name.

anime websites The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

watch anime free One Piece