Седнуем синојка у Тетово у шиптарска кафана на ќебап

Седнуем синојка у Тетово у шиптарска кафана на ќебап(можда најбољи у свет), се изнајадовме ко шо треба(цех мал, храна ефтина а добра), башка дечкото на паркинг до сама кафана не ни наплати ни паркинг(на брзака пошто)…како завршивме со јадачка-пијачка, ете ти го конобарчето: “извинете, дали може да се напиете нешто од куќата”?! – Прашање шо не сум го чул еден век низ наши локали…и тоа баш у оние у кои сме остаиле миљони…не друго ај шо не им текнуе да те почастат кафе(за нашиве угоститељи зборам) туку како ќе искочиш уште па и ќе те лајат на кој ќе стигнат.
Наравоучение: не е до верата, националноста, до местото и остали слични ствари, да се разбереме, до чоекот е…или го бива или не.
Станува збор за Restoran Sedra, прв пут у живот седнуем таму, секоја чест за момците.
‪#‎ФалаМногуПријатно‬
(Посетено 60.409 пати, 1 денес)

Поврзани Статии

 1. Krojackata Одговор

  Klosar nieden zosto ne ides u Nasa Makedonska kafana u Tetovo? I za infromacija taa ne e spitarska Kafana tuku Albanska. So vakvi lugje kako tebe Makedonija nemoze da napreduva. Smotan eden!!!

  • Кројачот од Панама

   Ти ли бе сероњо ќе ми кажуеш кај да идам? – Бев и у таква и таква, баш у Тетово. Иам пројатели и Шиптари и Македонци со кои се поштуем цел живот, шо праиме со такви скаперници као тебе, шо праат лице со употреба на збото Албанец…а? Јеби се пријатељу, не си ти за нигде…седи дома и цркни сам ко куче. ;)

 2. Unknown Одговор

  A ne mozese da pises Albanska, mesto siptarska?

  • Кројачот од Панама

   Зошто?! Зарем шиптар е навреда…човек е човек, ако сакаш викај го и марсовец..или го бива или не. Напишано е така како што треба да биде, мислењето мое си е кажано, такво какво што е. Ваљда ме сфаќаш. :)

  • Sup dawg Одговор

   Znaci imeto na drzavata e Albania (Republika e Shqipërise)
   so e greskata tuka?

 3. xxx Одговор

  ко те јебе бе и тебе и кебапите со све седра.

  • Кројачот од Панама

   Мењај страна бе џукело една неваспитана, кој ку*ац бараш овде?! – Не те тепам по уши да ме читаш…FUCK OFF, сероњо. ;)

 4. Saso Одговор

  Serkovcive nesto se pobunija? Mars bre bagro edna nevaspitana i usmrdena. Ne vi e jaqsen textot? Pa koj vi e kriv koa ste nepismeni

 5. Anna Одговор

  1) Se dodeka postoi nashi/vashi, ke bide bedno vo mk 2) sekoj ima demokratsko pravo da pisuva sto saka, no dokolku so napisanoto se povreduvaat luge, dali vredi voopsto,koja e celta? 3) pijacka ili meze od kukata e meracki gest :)

 6. Jabe Одговор

  OOO Ajduk Toj zbor samo oni smeat megju sebe da se vikaat taka isto na crnec kje mu rechesh nigger? Aj brishi molim te dosta se pravdash deka imash drugari ALbanci ili neshto drugo site imame ama imame i pochit a ne ova pljukash ebate govedoto nepismeno si doshol od kojznae kade kje mi glumish emancipacija ebate. BRISHI!!!

 7. Miki Одговор

  Tekstov e na mesto 100%, fakt e deka makedonceto e stisnato, kolku i da ima saka pojke, i prst i ruka ke ti zeme i sve ke ti ebe, ama da ti vrati dobro? nishto.. nikad… pa ni tad. moze ima nekoj iskljucoci, preretki ama, u globala ova e toa. Poz!

 8. bis sam i jas Одговор

  So imat vrska, ima i fini kauri i siptari, kako sto si ima i losi.. Jedino je cudno, so ti e prv pat na tolku godini da sednues u siptarska kafana. Toa povise zbori za tebe otkolku za finite siptari.

  • Seznajko Одговор

   Чоекот рече ПРВ=пат у таа кафана, а не дека му е првпат у шиптарска кафана.
   Читајте малце убаво.

 9. bis sam i jas Одговор

  Ti si mu sufler, seznajce? On od ova sednuenje, vadi naravoucenie, so znaci imal eureka momenat, deka i siptarite se coveci , i kao nas koi siptarstvoto i kaurstvoto cel zivot go tretirame kako efemernost, toa treba da ne improsionira! Jbt, jezus i muki!

 10. Кројачот од Панама

  На шо сте бе…ало?! – На омраза, или само памет продавање, не ме јебите бре(на шупците им се обраќам овде шо коментираат). Фино си е напишано таму у наравоучение “ЧОВЕКОТ Е БИТЕН”, кој сфати-сфати, кој не, ама ич не ми е гајле, не мора да ме чита и да пљука овде по све и свашта…јасно?
  Имајте убава вечер…и едните и другите. ;)

 11. Влатко Одговор

  https://www.youtube.com/watch?v=43dcc_3sjt4
  „Човеците са важни„ – Џоко Росич

 12. no comment Одговор

  СТОП ЗА ВЕРБАЛНОТО НАСИЛСТВО НА ИНТЕРНЕТ!

 13. prasina Одговор

  ja stvarno ne sfakam so se podavaat Makedoncive tuka. zborot “shqiptar” ne e izmislen za navreda nego oznacuva etnikum. sum rabotel podednakvo dolgo i kaj Makedonec i kaj (eve neka bide) Albanec gazda. ona sto zakluciv e deka mozeme da sonuvame za nivniot esnafluk, postenot, usluzlivost, pocit… sega pak rabotam, kaj nas i veke mi se povrakja od alcnosta, neblagodarnosta, neblagorodnosta, nepocitta prema musterii sto ja gleam samo kaj nasi t.n esnafi. Za usluzlivost vo ugostitelstvo da ne stane ni zbor. Ne treba da si vadime oci i vo se nesto da gleame racki za da se istakneme koj kolkav fraer ke se naprai (sekako samo na zborovi) tukuu da ucime edni od drugi da bideme ednostavno podobri

 14. bubblegum Одговор

  Ooo mashala ama ste jaki tuka na net.Zosto be samo pcuete i navreduvate,tolku li ste neizzivenai i prosti?Ako ste tolku nervozni razmenete si broj na mob,i ispotepajte se na teren barem da se znae.

 15. dim pichkin Одговор

  druze krojac. tocno e: ne e do nacionalnosta,do coekot e!
  ama, ako jas nesakam od nekoja pricina, da me vikash gjoko (me ljuti toa, me povredue itn.) ti, ako si coek na mesto i sakas da mi bides prijatelj, nema be da me vikas gjoko! toa e prosto e! poprosto zdravlje!
  p.s. super bi bilo lugjeto da se stignati do toa nivo, pa da ne im e bitno kako ke gi vikas, tuku kako ke se odnesuvas so niv, ama ne se stignati!

 16. Irena Одговор

  Aloooo makedoncinja, 21vi vek!!! Ostajte go coekot da se izrazue kako mu dusa saka!!! poentata e sosema druga, meraklisko-esnafska! I fala uste ednas sto me potsetivte zosto ne ziveam u Makedonija.

 17. Bodan Одговор

  Не се труди сило, далеку си од реалност… Кеј не си чул што ќе пиеш од куќа, у Градинка или кеј Лауда??? Тија са македонски македонци и са гостопримливи до бол… И замисли не са албанци…Гостин си на двете места, си знаеш…Тежок гаф ти е ова. П.С. Иначе за твоја информација поефтино ти е у македонска кафана, у албанска е 20 до 30 посто поскупо у Тетово… Факт, да не пишуем сега и цене…Избриши го постов, не се страми. Поздрав.

 18. cc Одговор

  Се работи за две различни култури и различен пристап кон гостинот (од кого просперираш). И јас сум бил изненаден повеќе пати од односот на такви локали,не може да се генерализира али воглавно до културата е.
  Останатите вжештени глави – наздравје патлиџанот и гитла на бавча.

 19. Hamlet Одговор

  Текстот е супер но некој очигледно не може да ја долови идејата на оној кој го напишал. Тоа што ги нарекува шиптари, тоа е нашето секојдневие и не е ништо ново. Така ги викаат 99% од македонците а така се викаат и самите тие помеѓу себе. Прашање е дали ние треба да го правиме тоа со потсмев и иронија? Тоа може да го дознаете само доколку убаво ја разберете поентата која ни вика дека како и да го нарекуваш некого, колку и да имаш предрасуди за него, колку и да сакаш да го избегнуваш и игнорираш, можеби ќе дојдеш во одредена ситуација кога ќе сватиш дека сите тие твои предрасуди биле погрешни, дека сето тоа е само шаблон на кој сме се навикнале и не сакаме да избегаме од него. Уште побитно е тоа што сите овие реченици колку и да звучат навредливо, сурово, тврдо, во себе кријат повик да го запознаеме и оној кој не е како нас, да пробаме да му се доближиме и да видиме дека и тој е човек како сите нас. На крајот на краиштата можеби тој човек го бива повеќе од некој наш добар пријател, сопственик на ресторан или кафеана каде што ни поминува секојдневието. Можеби овој човек има многу повеќе човечко во себе, многу повеќе квалитети од оној кого го “милуваш повеќе“ само затоа што носи исто или слично име-презиме како твоето. Ако успееме да го пронајдеме човечкиот потенцијал во секоја единка, без притоа во обзир да ги земеме етничката и религиозната припадност, тогаш ќе успееме да оформиме одржливо општество каде што во преден план ќе се истакнат вистинските вредности на секој од нас. Затоа, цениго оној кој те цени а не оној кој те цеди!

 20. Од призма на "Шиптарот" Одговор

  И така ти велам, брат. Дојде како муштерија, го прифатив како газда. Јадеше пиеше, фин ми изгледа. И како што е редно, понудив и донесов кафе од куќа, да оставам простор пак да ми дојде. Се фино, убаво. Ама јанза ме јаде, нешто не е во ред, чисто инстиктивно велам. И така идам дома се качуем на мрежа и читам … Ми се заблагодари тамам сељачки значи. Дал добар – дал недобар, јас за него сум сепак Шиптар. И тоа е тоа. У тоа неговата глава сељандурска си увртел дека ќе не мири со тоа што ќе ми ја пофали манџата ама раката останува шиптарска. Не дека не не сака, не дај боже. Туку он тоа онака, повеќе фраерски, кулерски, демек сум надминал ја тоа делби мелби, ја тебе сердаре ти мен војводо, он е ептен над тие глупави етнички поделби, као он е над се бре, и над македонци и над ал … пардон, шиптари и сега значи ќе фура кулерски … А знам бре брат, не ме потсетувај, веќе видено и прочитано, но што да ти кажам. Како да му објасниш на простак со квази-урбан сленг и покондирен тиква. Како да му кажеш дека да ми се обраќа на тој начин е како ја да му дојдам дома и на мајка му, сестра му, сопругата да им се обраќам со “кај сте бе пички, бе” … Бидејќи и јас ги имам надминато тие полови поделби, шо сега ќе се фемкаме кога така ги викаме сите, па сеа као ќе се правиме политички коректни … Ај, као демек ќе ги викаме дами, жени, госпоии … Па нели се пички, бре. Тоа е тоа, модерно и ептен немразачки, бришеме бариери со тоа што ќе им ги украдеме сите зборои на сиите мразачи – албанци ќе викаме шиптари, деца ќе викаме копиљи, македонци ќе викаме мајмуни, жените пички, мажите педери … И то, што знам бе ја ќебаптор обичен. Вљада овој софистицираниот знае повеќе од мене што висам кичма отепуам за леб.

 21. furkan Одговор

  dobro e pisano bash kako sto se zbori, nemora da glumime eden na drugi(doboga ja nema ni na kogo zosto da glumam nesum ni mkd ni alb)ama moze vreme e na lice da si kazeme nekoi raboti i da pomine seto ova loso mislenje i da napravime nesto za poubavo ziveenje inaku sme go jadele, turci koga bile nemalo siromasen sega na site ustata mirisa u mkd. tolku heroi imate sto ve spasil od nas i za sto?

 22. македонецвокрвта Одговор

  Мене пари да ми дават не одам у шиптарска кафна а Македонија страда од такви продадени души со едно сокче те купиле како за информација дојди во Св.Николе има добра кафана те прашуват и за кафе и торта дават

  • Кројачот од Панама

   Не ми дале сокче, сокче ми понудија кое го одбива, а ете нека биде како да сум го испичл. Со еден сок ни они ни ја побогат или посиромав…гестот е битен бе дечко, од кого и да е, кај и да е. ;)

 23. tazeiselenik Одговор

  Citam ova za kebapite i ne mozama da povervuvam. Vcera odam na kebap so zenava vo edno gradce vo Slovenija , kasnavme so sebap , daj mu vikam smetkata na konobarot i me prasvit so sakate zemo od kukava da se napiete. Zamisli gazdav siptar od Tetovo ne slusnal kaj so zborime so nevestata i ne casti pijacka. Ne e za parite , gestoto e biten. Siptarot i tel. mi dade , vikat brat so ti treba. E sega so prajme. Do coekot e ili do nacionalnosta

 24. Кројачот од Панама

  да се разбереме, до чоекот е…или го бива или не. :)

 25. Гоги Одговор

  Интересна прича, него ме интересира зашто Албанциве се вреѓаат толку ако ги наречеш Шиптар. Ако му речам на некој Шќиптар нема да се наљути?

 26. aleksandar Одговор

  abe drugarce zemi malku izvezbajgo makedonskiot jazik i pisuvaj kako sto treba……koga vejke pisuvas site da gledaat….

 27. saso Одговор

  Sekoj ima razlicna iskustvo ja vo istata kafana pred to pricina godina I pol se najadov stvarno hranata I’m bese vkusna no koga pobarav fiskalna zosto smetkata mi ja dadoa na obicno livce bea ljubezni I mi dadoa fiskalna a na nejze racunot za 30% pogolem nego na obicnoto livce koga prasav zosto mi odgovoria deka ja sum baral fiskalna za ponatamosnite obostrani navredi I golgoti ne bi pisuval

 28. Gjoko Одговор

  Именувањето ако е народски (Србија и меѓу мнозинството македонци) нормирано во “шиптар”, а не “шќиптар”, како што се нарекуваат самите, е погрдно, исто како некој нас да не нарекува фиромци или скопјанос…затоа ако некој сакаш да го третираш рамноправно, тогаш имај респект…тоа важи и обратно, а фраерлукот на батерии на авторот е друго 20…

 29. niki Одговор

  Citam i se smeam odma na nacionalna osnova svrtevte dodeka vistinskata slika ne ja gledate.a za krojacot ocigledno e jasno deka ne e po iskacanjeto vo skopje vo sprotivno bi znael deka ima mesta so dobra usluga vo skopje i normalno druze deka ke te gledaat so prevrteni oci ako se prais fraer a si iskocil so broeni pari.

 30. Bobi Одговор

  A so be ne otide u Sveti Nikole u Meckuevska kuka tamu i torta i kafe ke dobies od kukata, pa nemase volku revolt da stvores.

 31. Joco Одговор

  За едно кафенце смрдено го испуши курот на веб тука со мини колумничка, ебате менталитетот ебате.

 32. triamira Одговор

  Odi pak da jadesh i ne pishuvaj statija,od ovie gomnarite teshko deka ke ti se svari hranata :)

 33. Nikoj Одговор

  Ako ovie lingvisti albanolozi go prevedat tekstov na Albanski, kako ke go prevedat SHIPTAR??? :) Ete toa e koga se navreduvas od sopstveniot identitet.. :)

 34. Nikoj Одговор

  I sega nekoj od niv ke rece, PO sto ne reces Shkjipitar?? E ARNO DE!! Aj sega neka toj rece prvo HRBLA?? :)

Оставете одговор

*