Секој си се „Опва“ за Свој „ГроШ“ !!!

salatica-pocetna

Све се дешаа на Плажа , безмалце у Подне, Нигдека – НИКОЈ:

Демек , по „една“ и малце мезе , а Шо ВикаШ ?
= Викам Може !!!
Салатица од Патлиџан и печени љути Пиперки , со младо кромитче , Овчо М’рсно Сирење, Купус на „ситно“ со многу сол , Бибер и Оцет од оној „црнион “ , Кумановски Овчи кашкавал на „Т’нко“, љут Мама’С Малиџано , Дојранска маслинка и разбира се СланинИца (Жива), ама сечена на „дебело“ од сантим цел, и пар кобасици , пушени , колку да заличи софрава !
Две љути пиперки од страна за „додатак“ и од Пластична Флаша , РаќииЦа од дедо Јоти .
Стаклени (СТРОГО) чашици , и Кисела Водица , Ладна Кочан !
Помеѓу 2 раќии = Бањање у малЦиЦка Свежичко море!!!

До нас , пријатели од Негдека , некој , нејќева да ни се придружат си имале они „терТиП “ , СВОЈ :
Салатица од Рукола и Брокула и Уше некоја друга „Ула – ла “, со Маслиново Уље и ЦимеТ, поховани Карфиолчиња на Пара со Сусам , сол нема нигдека , ама има парче Сојино сирење и Негазирана, МЛАКА Минерална Вода , ама =„ Сан Пелегрино“ !!!

Мије „делиме“ Слушалици , слушаме Топ радио – Класик ФМ , „Она“ чита Књига , а Ја пишујам Поезија и Прикаски !
Секој си се „Опва“ за Свој „ГроШ“ !!!
Они „вадат “ Појачалце со 2 пута 20 вати и „Настегнујат “ Аца Лукас…………..неам нишо ПротиФ , чак шо више , уз ракијицаВа Моја – Топ ,Јеби ГА , ама ме збуни ,НИКАКО ДА РАЗБЕРАМ, кој сегмент од „Мезето“ или пијачката ги „збодна“ , шо ги подстрекна ??? ……..Или па можда е това секојдневије , можда и не се може другачије , можда му фали на организмот , ко додатак , ко субституција за СВЕ ДрУго, шо нЕ МУ ДавааТ !?!

п.с.
Така и Бидна :
Претрча до својето „Л’штаво “ Ново, аутоЦе моМакот , и сав Пун себе , Ми Ги покажа ВИП картите за истиот „Тој“ ,за у Јуни , за на конЦерат шо ќе ишле !

Си легнава ОНИ, К’м 9 часА , за да станеле на Јутарњи џогинг , пред Изгрејс’лнце , по плажа , на песАк ……….ЗДРАВО БИЛО , МНОГУ !!!
Уф ,море ……. МНОГУ Раќија се испи Тој ден , Многу …..!!!
Ионака , по онаја „старата“, тије шо Не пијат ќе живејеле Цела недеља Поише од наС, Кој шо – демек „ Пијеме “……….ама Викаат некој и ДЕКА ЌЕ ИМ ВРНЕЛО,
БАШ ТАЈА НЕДЕЉА ,ЦЕЛА , КиСка ………… аааааа ха ха ха ха !!!


Мите Кум Лазаревски

Посетено 130 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime To Your Eternity Episode 18

GoGoAnime High School DxD Episode 10

online anime My Hero Academia

GoGoAnime Naruto: Shippuden (Dub)

Your Lie in April Episode 22