Ѓувеч со месо

jademe.mk

Вкусен ручек со ѓувеч од тегла. Мирисот и вкусот на ѓувеч со месо секогаш ме потсетуваат на градинка каде што го јадевме ова вкусно јадење

Состојки:

свинско месо – 400 грама
ѓувеч – 1 тегла
кромид – 1
компир – 2
ориз – 1 филџан
грашок – 1 филџан
сол, бибер, магдонос – по вкус

Инструкции:

На масло го пржиме ситно сецканиот кромид па го додаваме месото. Го динстаме додека месото не омекне 30%.

Сецкаме на коцки 2 компира. Во динстаното месо го додаваме ѓувечот, компирот, грашокот и оризот.

Ставаме сол, бибер и магдонос ситно сецкан. Промешуваме убаво и го заливаме со 250мл вода и оставаме да се крчка неколку минути. Потоа го печеме во рерна околу 30 минути на 180 степени.

Посетено 493 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!

https://twistmoe.net online anime

AnimeFreak: Kiki to Lala no Mamatte Suteki! anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreak one piece

AnimeHeaven: I'll Make a Habit of It anime episode 20 online free at https://animeheaven.pro my anime heaven

Website https://animeflv.uk: Watch Maburaho animeflv Episode 24 watch anime dub

Muare: https://muare.vn/shop/anime-freak/770815

Utellstory: https://www.utellstory.com/profile/stories/76929