Топ 10 рецепти со пилешко

Untitled1-710x470
Пилешкото месо како главна состојка се почесто може да се сретне во голем број на специјалитети кои ни доаѓаат од сите страни на светот.
Така, на Јадеме.мк до сега имавме голем број на вкусни јадења во кои меѓу главните состојки се наоѓа токму пилешкото место.
Ова се, според нас, најдобрите 10 рецепти со пилешко месо, листа која слободно може да ја дополните со некој ваш предлог. Особено сега кога вкусните празнички трпези се во полн ек за време на новогодишните и божиќните празници.
Една од состојките со кои одлично се комбинира пилешкото се тестенините со кои до сега со вас ги споделивме рецептите за:
Шпагети со бел сос, печурки и пилешко и…
Потпечени тестенини со пилешки гради.
Група во која може да влезат и рецептите за – пилешко бурито со песто и руските палачинки со пилешко и печурки.
Во малку поинаква кујна ве води рецептот за пилешко со портокал, нешто што секако може да се каже и за нашето оригинално видео за подготовка на Lomo Saltado, пилешкото месо на перуански начин.
Секако, во текот на празниците неретко на трпезата се наоѓа и цело пиле за чија подготовка исто такаимаме предлог.
Додаток на таа трпеза може да биде и пилешкото полнето со спанаќ.
Посебен специјалитет е пилето во млеко, а одлична замена за стандарните ќофтиња овие празници можат да ви бидат овие пилешки ќофтиња со сирење и кашкавал.
Добар апетит и среќни празници 🙂
Посетено 2.305 пати

Мајка Ти и Татко Ти

Мајка Ти и Татко Ти

Следете не на Фејсбук!