Тестенини со пилешки гради во сос од зеленчук

peko-banner
pasta
Сосовите се најчесто нешто што му го дава оној дополнителен шмек на секое јадење подготвено со тестенини. Некои се на база на месо, некои на зеленчук, а некои, како овој во рецептов, се составени и од месо и од зеленчук.
Состојки:
Компири – 1 кг.
Моркови – 1
Лук – 2 чешниња
Пиперка (жолта) – 1
Црвен кромид – 1
Сончогледово масло – 80 мл.
Сол – по вкус
Рузмарин – по вкус
Телешки рерба – 500 гр.
Инструкции:
Чекор 1:
Излупете ги и изрендајте ги морковите и тиквичките, исчистете и исечкајте го кромидот и исечете ги пилешките гради на помалку ленти. На маслиново масло потпржете го кромидот додека не добие благ вкус, а потоа додадете ги пилешките гради и продолжете со пржење на тивок оган.
Чекор 2:
Кога течноста која ќе ја пушти месото ќе испари додадете ги изренданите моркови и малку посолете го зеленчукот и месото. По 5 минути додајте ја и изренданата тиквичка и оставете уште 5 минути на тивок оган.
Чекор 3:
На состојките додадете им пасиран домат и зачинете по вкус. Добро промешајте, поклопете со поклопец и варете околу 15 минути. Пред крајот на варењето во сосот вмешајте хопла.
Чекор 4:
Додека сосот се вари сварете ги тестенините кои кога ќе бидат готови веднаш измешајте ги со сосот и послужете.
(Посетено 1.403 пати, 2 денес)
pixel.mk
Автор
www.pixel.mk
  1. Кире Одговор

    Од нивото на неписменост во овој рецепт ми се одјаде.

Оставете одговор

*