Ќе смени ли нешто ако на навредите вратиш со уште поголема навреда?

Ќе смени ли нешто ако на навредите вратиш со уште поголема навреда?
Не. Тогаш си дозволил да се симнеш на уште пониско ниво.

Ќе смени ли нешто ако на шлаканиците возвратиш со уште посилни шлаканици?
Не. Тогаш и ти стануваш зло.

Ќе смени ли нешто ако се одмаздуваш, без да веруваш во карма?
Не. Тогаш ти ќе се вовлечеш во нејзиниот круг, кругот на кармата.

Ќе смени ли нешто ако плачеш за нешто кое не можеш да го промениш?
Не. Солзите ти ја чистат душата, ама не го перат туѓиот грев.

Ќе смени ли нешто да не спиеш со денови мислејќи каде погреши?
Не. За некои нешта никогаш нема да добиеш конкретен одговор.

Ќе смени ли нешто ако некому посакаш зло?
Не. Тогаш стануваш поголемо зло и од него.

Ќе смени ли нешто ако пиеш дијазепами раскинувањето по бившиот?
Не. Луѓето доаѓаат и си одат, само вистинските остануваат. Очигледно тој не е правиот.

Ќе смени ли нешто ако го вараш пошто те варал?
Не. Не биди глупава ко него. Биди паметна за двајцата и остави го!

Марија Прличкова

©majkatiitatkoti.com  Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

Посетено 894 пати

GoGoAnime: Hyouka (Dub) anime episode 22 online free at https://gogoanime.be gogoanime jojo

Website https://animeflv.uk: Watch Ginga Eiyuu Densetsu: Die Neue These - Seiran 1 animeflv Episode 4 anime streaming

Website https://animekisa.in: Watch Pleasant Goat and Big Big Wolf: Mission Incredible: Adventures on the Dragon's Trail animekisa Episode Full anime online

Website https://kissanime.mx: Watch UFO Ultramaiden Valkyrie 2: December Nocturne kissanime Episode 12 kissanime demon slayer

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/animefreakws/

Piqs: https://piqs.de/user/kissanimemx/