Руски психолог: „Луѓето кои се склони кон неверства обично имаат нестабилна психа“

Ви ја пренесуваме една од најдобрите изјави на познатиот руски психолог Михаил Лабковски:

Клучот на среќниот семеен живот, брак и емотивниот однос со еден партнер е само во една работа – стабилната психа. Што нè носи до заклучокот дека личностите кои изневеруваат имаат нестабилна психа. Кога личноста има стабилна психа, таа може да живее со еден партнер цел живот. И го сака само него.

Љубовта ја мериме според нивото на страдање. А, здравата љубов говори околу тоа колку сте среќни. Причината за женските проблеми не е во тоа што се однесува како коза. Причината е тоа што има невроза која бара излез. А за овој излез ви е потребна одредена особина и однос во која би можела да страдате.

Кога стјуардесата ќе ви го покаже уредот кој спасува живот, што таа вели за маските за кислород? Ако патувате со дете, најпрво обезбедете си себеси маска, а потоа на детето.“ Е па, во тоа е целиот трик. Сите се обидуваат да му помогнат на детето, а на крајот се чувствуваат како лудаци затоа што сфатиле дека тоа не функционира.

Доколку сакате вашето дете да се чувствува добро, прво направете нешто со себе. Здравите луѓе секогаш се бираат себеси, а невротичните бираат односи на своја штета и во тоа е главната разлика. Жената никогаш не би требала да го трпи во врската она што не ѝ се допаѓа. Би требало веднаш да разговара за тоа, а ако мажот тоа не го промени, мора да раскине со него.

Осаменоста не е отсуство на љубов од другите луѓе. Ова е недостаток на интересирање за себе и тоа уште од детството. Еден период во човечкиот живот кога можете да го сметате за зависен е период од детството кога живеете со родителите. Тој период кратко трае.

Во сите други случаи, престојувањето во било која врска се смета како избор на возрасна личност. Ако не ви се допаѓа начинот на кој мажот се однесува кон вас, не барајте изговори за неговото однесување. Ситуацијата во која тој изневерува за здравата девојка значи крај на врската, а за нездравата – почеток на љубовта. Семејната терапија е разводот. Сметам дека само една врста на семејна терапија е навистина корисна, а тоа е присуството на психолог при разводот. Но, токму тоа не се практикува кај нас.

Посетено 3.733 пати

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 9

The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub] Episode 12

GoGoAnime Hunter x Hunter (2011) (Dub)

watch anime dub GoGoAnime Kiss x Sis (TV)

GoGoAnime My Hero Academia Season 2