Магла повторно падна…

            Магла повторно падна, а ти си се’ уште јадна

Изложба На Фотографии На Натали Башоска

Се викам Натали Башоска. Имам холандско, но и македонско потекло. Пораснав во Пештани, а во моментов студирам филмска режија на уметничка академија во Њујорк. Интересот за фотографијата ми се појави тука, во охридскиот регион. Почнав да фотографирам пејсажи,...

Може ли некој со фотошоп да ја намести Ајфеловата кула под мојот прст?

Ај нека ја фотошопне некој фоткава…please Погледнете што се случува кога ќе побарате на интернет да ја фотошопираат вашата фотка од одмор

Интересна Уметничка Инсталација На Корејката Јунг Ли

Неонски пораки создадени во напуштени области Фотографката Јунг Ли од Јужна Кореја одлучи со помош на неонски светла да ги изрази своите мисли и да ги постави во далечните, напуштени области Јунг Ли студирала фотографија во Лондон на Кралскиот Колеџ за Уметност, а покрај тоа ...

Моника Муличковска: Галерија На Фотографиите Од Изложбата “Point Of View”

Моника Муличковска е млада, талентирана фотографка која пред десетина дена ја отвори својата втора самостојна изложба наречена “Point of view”. Таа ни презентираше циклус од 40 фотографии направени во периодот од 2011 до 2014 година, преку кои се потруди да ни ја пренесе магијата...

Не Сака Да Биде Осамен, Исто Како Пингвинот Монти

Не сака да биде сам! Во реалниот живот Монти наоѓа сродна душа како на фотографииве напраени во еден здив прикажувајќи го пингвинот како очајнички ја бара својата љубов. Фотографот Адам Гибс, од Канада, рече дека  додворувањето беше “навистина с...

Најголемите светски лидери реанимирани како хипстери

Колекцијата од реанимации насловена како ”Hipstory”, креаирана за да насмее, но и да го прокритикува модерното општество.

Отварање На Втора Самостојна Изложба На Фотографии На Моника Муличковска

Моника Муличковска ќе ни презентира циклус од 40 фотографии насловени “Point of view”. Ќе патуваме во: Индонезија, Токио, Осака, Кјото, Њу Јорк, Лондон, Мадрид, Барселона, Амстердам и Венеција. Гледање од различни перспективи и простори, таа “точка на гледање” за неа има длабок...