ИНТЕРВЈУ: Васко Лонѕа Матевски „Животот ти дава друга шанса – се вика утре“

Васко Лонѕа Матевски – претставник на урбаната култура на некогашно Скопје, на градот кој, како што вели самиот, во минатото беше преполн со среќни луѓе кои знаеја како да живеат. Личност преполна со искуство и неколку животи зад себе, за кои никогаш нема доволно време ...

МАРИЈА СПИРЕСКА ПАНИАН

Ако можам да одберам, секое утро би го започнала со моето омилено irish capuccino во пријатно друштво. Пиењето кафе е неверојатен ритуал кој секогаш значи добро дружење, убави и долги разговори со пријателите, право уживање и релаксација. Во текот на работниот ден не пропуштам да...

ВЕСНА ТЕРЗИЕВСКА

Весна Терзиевска директор на одделот за продажба во Динерс Клуб. Првото кафе го пијам со колегите на работа ( во ГТЦ на IX спрат со поглед на Скопје 2014). Паузата ми е во Чао, големо макијато со ладно млеко. А додека пак за викендите, утринското кафе е турско, во друшт...

МАГДАЛЕНА ХАМБОВА

Првото и најубаво утринско кафе го пијам со колегите од проектниот тим на Скопски саем. Позади нас е еден успешен саем-Саемот на мебел, а од денес веќе се подготвуваме за атрактивни манифестации – Саем на книга, образование и Саем на туризам. Препорачувам добро утри...

Оливера Јосифовска

Оливера Јосифовска   Добро утро Македонијо!!! Мојот ден секогаш започнува во различно време, но секогаш со моето капучино и многу циметче!!! Е така ми кажаа де, дека циметот давал насмевка која држела до вечер, а изгледа има вистина во тоа.  Уживајте во кафето,...

ВЛАДИМИР МИТОСКИ

Првото кафе во комбинација со свежо цеден сок го пијам најчесто многу рано наутро во новиот локал на Рекорд. Како страствен кафеџија(а не кафепијач) највеќе ми е ќејф сам да си го направам своето кафе, бидејќи сум убеден во своите квалитети на бариста Тоа е најчесто мало макијато...

ФИКРЕТ РАДОНЧИЌ

Утринско кафе многу ретко пијам дома. Мојот ритуал на пиење кафе(а ги пијам претерано многу) е продолжено еспресо во голема шоља, со ладно млекце од страна и натрен. Тоа го практикувам најчесто во некоја кафетерија, особено кога сум во својот роден град.  Нем...

Сања Ристиќ, Девојката Без Шминка

Размислував како да те најавам бидејќи немаш професија поврзана директно со  јавниот свет за да почнам со тоа па дојдов до едно прашање што незнаев да си го одговорам… Како успеваш да си секогаш популарна а не се бавиш со јавна професија? Сања Ристиќ:  Тешко е прашањево што...

Ивана Настески

Едноставно уживам во кафето, го сакам неговиот мирис, вкус, топлината и аромата што ја дава. Моето утринско кафе го започнувам секогаш во 8.00 часот. Најубавото кафе, без исклучок ми го прави мајка ми и неговиот мирис е неописиво убав. Следното кафе го пијам со колег...

АНГЕЛ СИТНОВСКИ

Како прво никогаш не пијам кафе. Станувам и вежбам јога, редовните асани за овие три месеци и на секој три ги менувам. Доручек и после тоа работам, цртам…проект некој, сега во моментов базен и џакузи. – Ако е вакво времево околу пладне пешки на водно, а ако е подобр...