Зоки Панкер

Никола Тесла од Чаир

Вo Чаир се шлаам по улица а едно дете иде пред мене и на конец влече 2 мрсула -Дете, зошто ги влечеш така мрсулите? -Мои се, што сакам ќе им правам -Не мислев тоа, него овака многу се прљаат, уопште не изгледаат убаво -Мене ми се убави -Да ама зошто не ги качиш на скејтборд...

Клетва

Еден тип што „онака“ го знам од град се мести до мене на шанк, дрво направен -добар си?-ме прашува -Да -како да? -А зошто не? -паааа, ти пратив една клетва ама штом не ти е ништо изгледа џабе сум ја пратил -каква клетва? -лоша, каква може да биде -аха, а кога си ми ја прат...

Ајде да летаме

-Зоки? -пссттт – покажувам со прст После неколку секунди: -Зоки што ти е, не ме плаши? -ама ти реков да не ме прекинуваш -во што те прекинувам? -слушам нешто -Што? -Ја слушам тишината -Јас ништо не слушам -ако запнеш ќе слушнеш -како да слушнам тишина? -Концентрирај се и слуша...

Ти Да Сонуваш Поштари

Една болница од Њу Делхи има супер интерактивен софтвер што ти проверува дали си луд или нормален Да се проверам, ми вика : -фрли петка-глава, ако падне петка си нормален, глава си луд Добро-си мислам -ова ми звучи озбилно, фрлив 5 денари и ми се падна глава, значи луд сум?! -Не-...

Не бев на ФБ на неколку дена…

Не бев на ФБ на неколку дена и за тоа време завршив милион работи и тоа -пораснав 2 сантиметри ( или само косата ми порасна) -со паметот отидов на Сејшели и супер си поминав -применив телекинеза на лажица и така убив 2 бубашваби и една тешко ранив -прочитав 1,5 книга ...

Една Солза

Една солза ми капна – солена, солена како помрфитов што го јадев Една солза ми капна – смотана како фацата што ми е додека се чудев како е можно од цел свет мене малер да ме мава?..баш мене? Една солза ми капна- црна како белите дробови на ренген или црна како мислите што…....

Уште Да Научам Сарма Да Виткам

Ме нервира македонскиов ветар, ќе направам 3 чекори па ветров ќе дувне и ќе ме врати 1 назад Овака ни задутре нема да стигнам до дома -аман бе доста ме дуваш, не можам да мрднам од тебе – му викам -па тоа ми е работа, да дувам -добро ќе видиш, ќе ти вратам со иста ...

Најубавиот Лист

Сите дрва во маало ги сакам ама ова под кое ја паркирам колата ми е најомилено Не, не е највисоко и не прави најголема сенка ама е посебно, има еден лист на втората гранка кој се разликува од другите, уникатен лист кој ептен го обожавам и со посебно внимание секој ден го чист...

Комшиски Муабети, Симфонија Од Епитети

-здраво комшија, може едно прашање? -да кажи -а бе стварно му умрела козата на комшијата од 11-ти, цело маало збори за тоа? - стварно -Не знаев дека имал коза, кај ја чувал, на балкон? -Не бе, така ја викаше жена му – „козо една“ -ааа тоа било, значи ако слушнам дека умрело...