ПРИКАСКИ ЗА МАЛИ ДЕЦА

ИЗВИНИ СТАВИВМЕ СЕНЗОР ЗА ЛЕПОТА, АМА ТИ…..

Зоки беше чуден човек. Уствари беше таков затоа што уште како бебе беше ружно човече, жив габор Како растеше така и габоризмот му се зголемуваше Тоа што имаше сипаници па му останаа кратери по лицето беше полу-капак, а капак беше кога си ја залепи пеглата за лице и од д...

Драга Моја, од мене толку, направив се’ што можам да бидеме заедно

Ги потрошив сите опции, сите емоции, сите финти и ми остана уште една Се јавив во Министрество за Правда, Устав, Закони и Дупки во Законите и ги замолив ако може во УСТАВ да стават дека „Таа и Таа“ МОРА да ми биде девојка -не може – одговорија -ќе ви дадам 100 евра -не може -...

Немојте да ме труете со здрав живот!

Пушењето убива а умираат и непушачите. Алкохолот е штетен но и непијачите се смртни. Тревата не ја легализираат оние на кои најмногу им треба. Здрава храна, рецепти за долговечност… ништо не есапам. На што се должи твојата младоликост? – ме прашуваат пос...

Некои луѓе

Со испружени раце и со изострени глави се туркаат безмилосно кон својата приземна цел. Бараaт помош кога се во неволја, даваат сè од себе за себе. Широкогради се кога зајмат а нудат со рацете зад грб. Ја сакаат вистината што не боли, болни кога лагата не лечи. Велат дека лагата е...

20 000 евра не е уопште лоша цифра за Макфест

Пред некој ден разбрав колкави ќе бидат паричните награди на Макфест. Да се разбереме, не глеам ја бљувотини од типот на нашиве фестивали, како и евровизија која не е ништо поарна, а уште па не ми е ни битно е кој ќе го води тој “фамозен” фестивал. Муабетот е ов...

Бон-Тон

Бон-тон кога си на концерт на класика: НЕ се плеска после секоја композиција, него на крај, кога музичарите ќе завршат, кога ќе станат да се поклонат За свирки по клубови и кафичи е обратно Кога му аплаудираш на бендот им правиш ќејф и верувај ќе ти вратат со уште пож...

МОЖЕ ТРЕТО ДЕТЕ, АМА НЕ НА ОВАА ФИНТА

„Зоки што правиш?“- ми се јавува еден пријател „Пржам тиквици“ „Па нели не јадеш тоа“ „Па не јадам.. ги пржам за да ги мачам, ги брцкам во врело масло, па ги боцкам со вилушка абе душата им ја вадам, да знаеш само како плачат Мерак ми е кога ме молат да престанам, дека ги б...

Сакам позитивни луѓе

Вчера вечер пред мене на шанк стојат дечко и девојка, весели, насмеани, среќни Си зборат, си играат, другарски се допираат Ги гледам и уживам пошто ради такви позитивни луѓе си ја сакам работата Ама јасно ми е дека и двајцата сакат да се фатат само никако да се случи тој моме...