Превземено

Стари ставови на тема ‪Св. Валентин‬ versus ‪‎Св.Трифун‬

Скопје, секс, сакање… Една од најчувствителните точки отсекогаш ми било прашањето што да се слави: Св. Трифун или Св. Валентин? Имајќи предвид дека ретко кој ги слави овие празници од стриктно религиозни побуди дилемата паѓа на тоа дали некој е заљубен за да слави Валентин,...

ЛОЗА: Сè ќе си дојде на свое место (Џамбо интервју со Емилија и Игор)

Моето прво интервју. Пет-шест прашања и..толку. На крајот сфатив, ама кога веќе беше доцна. Јас сум му предгрупа на газдава мој. Еј животе – идиоте! Прашања ги постави Никола Ристевски. Здраво живо Емилија. Ти благодарам за овозможената прилика за интервју. Како нè глед...

Зодијакот нè погоди во …

Не сме баш по хороскопските знаци, бидејќи доверба во знак нема, особено ако е сообраќаен, ама ете нè бендиса нашиот лав овде, можеби малку духовит ама ни погоди сè…. Лав Продолжете да ги игнорирате советите на оние што се грижат за вас. Фраерски запалете уште една цигара и...

Скопје и предновогодишниот очај

Скопје во предновогодишна еуфорија секогаш навлегува во длабок стадиум на кичерај, општа напнатост, непотребно и масовно трошење пари, алкохолизирање на највисок степен и нервози. Чудни се овие навики во градот убав кои никако да изумрат од година за година, туку баш напрот...

Владо Костов Во Галерија 212

Изложбата на македонскиот уметник Владо Костов наречена “Улични музичари” ќе биде отворена во вторник, 17 ноември, во 19 часот во Галеријата 212 во Белград Изложба на Владо Костов “Улични музичари” во Галерија 212 во Белград Изложбата содржи скул...

Бркот Ми Го Смени Животот

Понекогаш во животот се случуваат магични нешта кои не можеме никако да си објасниме, но се тука за да нѐ потсетат дека чудата се возможни. За мене тоа беше денот кога пуштив брк. Да, добро прочитавте, брк, не мустаќи. Зошто брк? Затоа што бркот е институција! Сѐ започна ...

Жените се еманципираа, мажите станаа метросексуалци, светот се сврти наопаку

Скопје, секс, сакање… Епа драги читатели, дојде време да ја начнеме и најчувствителната тема во скорешни години – родовите односи. Јебига, неизбежно беше. Ако порано сексот беше табу, денес тоа се родовите односи. Жените се еманципираа, мажите станаа метросексуалци, свето...

Не можеш преку ноќ да станеш копиле, ниту пак кучка – Можеш само да глумиш дека си таков

Жените се вакви, мажите онакви. Пола живот како возрасни го поминуваме во префрлување на топката на другиот дел од теренот за да се чувствуваме подобро и да избегаме од одговорноста на сопствените грешки. Генерализираме, анализираме, стереотипизираме, наместо да се опуштиме и д...

ЏАМБАЗОВ ВО БОРБА ПРОТИВ ТУРБО-ФОЛКОТ

На 26 декември, Игор најави настан кој го нарече “Џамбо фестивал”. Актерот и шоумен Игор Џамбазов, на својот Фејсбук профил им се заблагодари на неговите фанови за повеќе од 90.000 илјади допаѓања на неговата страница. На 26 декември, Игор најави настан кој го нарече...

Госпоѓица Никој-појма-нема-како-се-вика се соблече за нашиот фекален портал

. Ексклузивно. Шокантно! Госпоѓица Никој-појма-нема-како-се-вика се соблече за нашиот фекален портал. Госпожа Бујни-гради-водителка-за-која-прв-пат-у-живот-слушам ни откри каков тип на маж сака. Манакенката-кој-никој-не-ја-знае-а-до-вчера-боса-низ-поле-газела ги има најдолгите ...