ИСАИЛО ИЛИЕВСКИ

utrinsko kafe baner CRN tenokKIMBO LOGO banner

isailo ilievski_majkatiitatkoti

Исаило Илиевски, Цале – Рибник Маврик

Моето прво кафе е рано наутро. По отварање очи, следува краток туш, т.е  утринска хигиена, а  во меѓувреме ѓезвето со ладна вода е веќе стаено на ќумбето на дрва(Смедеревац), пред да зоврие водата ставам две лажички кафе, без шеќер. Тоа е тој ритуалот на моето утринско кафе кое е строго-турско. Второто и последно кафе во денот, го пијам околу пладне опкружен од снежната покривка  уживајќи во прекрасниот поглед на  мавровското езеро,…доколку е денот сончев, задоволството е уште поголемо.

 

(Посетено 431 пати, 1 денес)
Мајка Ти и Татко Ти
Автор
Мајка Ти и Татко Ти

Поврзани Статии

  1. Gabriela Одговор

    Cale, nazdravje kafeee…;)

Оставете одговор

*